1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. AMERİKA’YI KİM KEŞFETTİ?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

AMERİKA’YI KİM KEŞFETTİ?

A+A-

AMERİKA’YI KİM KEŞFETTİ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Amerika’yı Müslümanlar keşfetti” sözüne, Kristof Kolomb’un 05.Aralık.1492’de Haiti'yi keşfettiği bilgisi de eklenince konu, dünya gündemine oturdu.. Ve tabii bizim de gündemimize de. Ama kamu oyunun kafası karıştı.. Amerika’yı gerçekte kim keşfetti.?

 

KONU NEREDEN ÇIKTI
 Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nin kapanışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika kıtasını ilk keşfeden kişinin Kristof Kolomb değil, Müslümanlar olduğunu ileri sürdü. Erdoğan, daha da ileri giderek, "Latin Amerika’nın İslam’la tanışması 12. yüzyıla kadar dayanır. Amerika’yı Kolomb değil, 1178’de Müslümanlar keşfetti. 1178'te Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmıştı. Kolomb anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahseder.” Dedi. Dünya basını ve özellikle İspanyollar ise bunun ispatlanmasını istediler. Ancak, tarih kitaplarında bu konu nasıl ifade ediliyordu?

TARİH KİTAPLARINDA AMERİKA’NIN KEŞFİ
Kristof Kolomb, yaşadığı çağın şartlarına rağmen dünyanın yuvarlak olduğuna inanıyordu. Pavia Üniversitesi’nde astronomi, geometri ve coğrafya okumuştu. O, hep batıya doğru gidilirse Asya’ya ulaşılacağına inanıyordu. Hindistan, sonsuz zenginlik, baharat ve altın kaynağıydı. Hayallerini gerçekleştirmeğe karar veren 34 yaşındaki Kolomb, Osmanlı Devleti dahil, bir çok kral ve devlet büyüklerinden istediği destek karşılık bulmadı. Bazı aracılar marifetiyle Kastilya Kraliçesi İsabella elinden tuttu. 3 Ağustos 1492’de Kolomb, Palos limanından Santa Maria, Pinta ve Nina gemileriyle denize açıldı. Bu riskli yolculukta 88 kişilik mürettebatın çoğu cezaevi hükümlülerinden oluşmuştu. Önce Kanarya Adaları’na ulaşan Kolomb’un gemileri daha sonra Atlas Okyanusu'nu aşarak İspanyol sömürgeciliğini başlatan kalıcı yerleşimler kurdular. Kolomb Doğu Amerika’ya geldiği halde yeni bir kıta olduğunu anlayamadı ve buranın yerlilerine de “Hintli” dedi. Zaten asıl amacı Hristiyanlık'ı yaymak ve zenginlik elde eymekti. Ne var ki İspanyol, Portekiz, Fransız ve İngilizler,  yerli halkın aleyhine toprak sahibi olup koloniler kurdular. 18. yy’da, bu kolonilerin sayısı 13'e yükselerek ABD'nin temelini oluşturdular.
               

KEŞİF KONUSUNDA FARKLI BİLGİLER
Araştırmacı Cezmi Yurtsever’e göre, Piri Reis'e ait haritanın Amerika ile ilgili bilgilerinde, Osmanlı gemicileri Antilya (Amerika)’ya 1465 yılında ulaşmışlardı. Amerika’lı Dr. Youssef Mroueh’e göre, Kolomb Küba'da bir cami görmüştü. Prof.Barry Fell, Colorado, New Mexico ve Indiana’da 700 ve 800’lü yıllara ait medrese kalıntılarına rastlamıştı. Bu Konuda o kadar çok iddia var ki insan bunları görünce hayrete düşüyor. Mesela Arkeolog H. Gladwin, Büyük İskender’in filosunun Okyanus’u aşarak Amerika’ya medeniyet götürdüğünü söylüyor. Bir başka iddiaya göre Hz. İsa’dan önce antik Mısır, Fenike ve Lidya’lılar Amerika’ya gelip yerleşmişlerdi.. Kartaca ve Truvalılar bunlar arasında imiş. Bazı Yahudilere göre Kutsal kitaplarda sözü edilen “On kayıp kabile” meğer yerli Amerika’lılarmış.

DEĞERLENDİRME
Amerika’nın Müslümanlar tarafından keşfedildiğine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkışı, yukarıda ifade edilen bazı kaynaklardan yola çıkıldığı zaman doğal karşılanması gereklidir. Tarih bilimi, çürütülmediği sürece ileri sürülen tezleri ciddiye alır. Ancak bu tezler, ciddi bilgi ve belgelerle desteklenmelidir. Yoksa sadece bir iddianın ötesine gidemez. O zaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konunun peşini bırakmayıp uluslar arası bilimsel bir platformda tartışmaya açarak sonucunu beklemesi gerekiyor. Bakalım gelecek zaman bizlere daha neleri gösterecek?
   İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.