1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. AMERİKA İLE İTTİFAK LABİRENTİ
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

AMERİKA İLE İTTİFAK LABİRENTİ

A+A-

Geçtiğimiz hafta WSJ (Wall Street Journal) gazetesinde Türkiye’nin artık ABD müttefiki olmadığı yazıyordu. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, IŞİD'i yok etmek amacıyla ABD önderliğindeki koalisyon için 10 ülkenin adını açıklamış, ancak Almanya ve İngiltere bu koalisyonda aktif olamayacaklarını bildirmişti.. Türkiye ise bilinen rehineler krizi nedeniyle müdahale için herhangi bir askeri hamle yapmayacağını, hatta İncilik’ten teröristlere hava saldırısı düzenlemesine de izin vermeyeceğini deklere etmişti. ABD, bu yanıtlarla şaşırmıştı. Zira bu durum ABD’nin müdahalesi için ciddi bir engeldi. Aynı günlerde New York Times gazetesi Türkiye'de Ankara Hacı Bayram Mahallesi'nden IŞİD'e yaklaşık 1000 kişinin IŞİD'e katıldığını yazarken, ABD Türkiye eski büyükelçisi Francis Ricciardone de Ankara’nın El Kaide uzantılı el Nusra Cephesi Örgütüyle görüştüğünü açıklıyordu. Bunlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisi hayli sert oldu: “Türkiye'yi teröre destek veren bir ülke gibi göstermek densizlik ve dost ülkelerle arasını bozma amacına yöneliktir. Aslı yoktur.” Dedi.

NEREYE GİDİYORUZ

Ne oluyordu? Son gelişmelerden sonra bazı sorular cevap bekliyordu.. Türkiye’nin aleyhine önceden hazırlanmış bir senaryo mu uygulanmaya çalışılıyordu? Bu haberlerle kim yıpratılmak isteniyordu? Hedef çözüm süreci ile iç ve dış politikada atılmış olan adımları çökertmek miydi? Orta doğuda yeni sınırlar ve haritalar mı hazırlanıyordu?. Yoksa asıl hedef, Irak’ta Yezidi ve Türkmenlerin yanı sıra mağdur olan Kürtleri sevimli göstererek yeni Kürt Devleti oluşturmak mıydı?

SEVİNDİRİCİ GELİŞME: 49 TÜRK REHİNE SERBEST

IŞİD tarafından 11 Haziran’da rehin alınan Musul Başkonsolosu ve 48 arkadaşının MİT tarafından yürütülen gizli görüşmelerle Akçakale Sınır Kapısı'ndan Şanlıurfa'ya getirildiği haberine ülkemizde herkes sevindi. Beraberinde rehinelerin teslim alınması ile ilgili söylentiler de çıkarıldı. Irak’ın eski Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi, rehineler için IŞİD'den arabuluculuk teklifi aldığını daha önce açıklamıştı. Şimdi de salıverilmeleri konusunda bazı arabulucuların IŞİD’le görüşmeler sonucu Arap aşiretleri aeacılığıyla Akçakale Sınır kapısında bırakıldıkları iddia edildi. Ancak bunlar kesin kanıt içermediği için iddia ötesine geçemedi.

ABD İLE İLİŞKİLERİMİZİN KISA GEÇMİŞİ

Türk-Amerikan ilişkileri iki yüzyıllık geçmişe sahip.. Osmanlı Devleti, ABD'yi 1795’te Trablusgarp ve Cezayir de yenerek gemisini de ele geçirmişti. Ancak Berberi savaşlarında ABD kazanmıştı. Milli Mücadele sırasında işgalcilerin yanında yer almış, Karadeniz şehirleri Amerikan donanması desteğiyle bombalanmıştı. Cumhuriyet yıllarında başlayan

yakınlaşmayla Türkiye, II. Dünya Savaşında ABD yanında yer almış ve 1947’de Sovyetler Birliği'ne karşı Truman Doktriniyle ekonomik ve askerî yardım paketini almıştı. Stalin'in toprak talebi üzerine 1952’de NATO'ya katıldı ve 1954’de ABD'ye İncirlik’te Hava Üssü kurma izni verildi. Burası I. Körfez Savaşı ve Irak Savaşı'nda kullanıldı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle ABD Türkiya’ye silah ambargosu uygulayınca Aselsan ve Roketsan kuruldu. 1980-90 arası Özal Bush dostluğuyla ilişkiler yeniden ısındı. Irak'ı işgal etmek amacıyla TBMM'ye sunduğu 1 Mart tezkeresi reddedilince ABD, hayal kırıklığı yaşadı ve ilişkiler soğumaya başladı. 4 Temmuz 2003’da Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde 11 Türk askerinin başlarına çuval geçirilerek sorguya çekilmeleri ilişkileri daha da gerildi.

DEĞERLENDİRME

Rehinelerin devlet tarafından yürütülen görüşmeler sonucu ülkemize dönmüş olmasını Türkiye’nin başarısı olarak okumak gerekir. Bu durum Türkiye’nin prestijini arttırdığını gösterir. Şimdi rehine krizi sona erdiğine göre Türkiye bundan sonra IŞİD’e karşı kurulan koalisyonda aktif rol alır mı? Onun yerine “hakem devlet” rolünü üstlenebilir ki bu da bölge barışı açısından daha mantıklı bir seçenek olarak ortada duruyor... İyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.