1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Altınyayla (Dirmil) Güreşleri Ne Zaman?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Altınyayla (Dirmil) Güreşleri Ne Zaman?

A+A-

Öncelikle kültürümüze sahip çıkan başkana teşekkür ederim. Bir yazımda “Dirmil ’de yağlı pehlivan güreşlerinin yapılmasa da olur görüşünü “ yazmıştım.

Sonra çeşitli ortamlarda Dirmil yağlı pehlivan güreşlerinin yapılmamasından duyulan rahatsızlıklara şahit oldum. Dolayısıyla yağlı pehlivan güreşlerinin Dirmil ilçesinin kültür değerlerinin vazgeçilmezi olduğunu anladım.

Burada şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Yeni yetişen nesil, büyüklerimiz kısacası tüm Altınyayla nüfusuna kayıtlı olanların talepleri var. “İlçemizin adının Dirmil “ yönünde.

Bazen bana da nerelisin diye soruyorlar. Altınyala’lıyım dediğimde kardeş orası nerede? Köy mü, kasaba mı neresi, orası diyorlar? Eski adı Dirmil diyorum. Dirmil ’denim dediğimde ise mübarek ha böyle desene diyorlar.

Olur, olmaz, gerçek anlamda ilçemizin isminin tekrar eski ismi olsun temennileri var.

Altınyayla yağlı pehlivan güreşlerinin eski coşkusuna bu yıl ulaşacağına inanıyorum. Çünkü Türkiye de isim yapmış pehlivanlar Edirne güreşlerinden sonra Altınyayla er meydanında kozlarını paylaşacaklardır.

Pehlivanlarımızın katılımının çok ve ünlü pehlivanlar olmasının seyirciyi cezbetme yönünden etkili oluyor. Güreş tertip komitesinin elini çabuk tutarak gerekli antlaşmaların yapıldığını biliyoruz.

Niçin Altınyayla yağlı pehlivan güreşlerini izlemeliyiz?

Çünkü Altınyayla Edirne güreşlerinin haftasına yapılıyor.

Sahillerde sıcaktan bunalan insanlarımızın aradıkları soğuk suyun, doğal ortamın, temiz piknik alanlarımızın olması.

Piknik yerlerinin düzenlenmiş olması. Belediyenin gayretleri ve çalışmasıyla ünlü yaylalara insanların rahat edecekleri şekilde hizmetlerin sunulmasıdır.

Güreş vesilesiyle eş, dost ve arkadaşların buluşarak dertleşmeleridir.

Kiminle tanışırsam ikinci kez görüşmek nasip olursa “sizin ilçedeki kavakların dibinde, parkta gölgede içtiğim çayı hiçbir yerde içmedim diyenlerin “sözünü merak ettiğiniz için.

Özellikle hatırlatmakta yarar var. Altınyayla- Fethiye yolu üzerinde “Bel mevkiinin yarısında sol tarafta “”şifalı suyun içilmesinin verdiği rahatlığı yaşamak için”” gelinir.

 

gures.jpg 

 

Doğduğum ilçeme gittiğimde, merak ederim. Şifalı olarak konuşulan suya rağbet nasıl diye gözlem yaparım. Hatta su doldurmak için gelen insanların nereli olduklarını sorarım, hem tanışmak hem de suya olan rağbeti öğrenmek amacıyla,

 

Peki, nerelerden gelen insanlarla karşılaştım?

Fethiye’den, Denizli’den, Antalya ve ilçelerinde hususi bel mevkiinde ki sudan doldurmak ve şifa amacıyla içmek için geliyorlar.

 

Güreş haftasında gelerek hem güreş seyretmek, akşamında veya sabahında pür pür esen çamlıktan çıkan sudan istediğiniz kadar doldurmak amaçlı gelinir.

 

Pehlivanlarımızın hepsi saygın, efendi, dürüst, çayırda centilmence güreş yaparlar. Yıllardır takip ederim güreşlerimizi Allah’ın izniyle kavga, dövüş olmadı, olmaz inşallah.

 

Güreş yapmaya memleketimizin dört bir yanından ünlü, meşhur, centilmen, sportmen pehlivanlarımızın güreş kuralları içerisinde kozlarını Altınyayla yağlı pehlivan güreşlerinde paylaşacaklarını ümit ediyorum.

 

Güreş heyecanı olan, Altınyayla’nın meşhur davul zurna ekibinin müziğini dinlemenin ayrıcalığını yaşamak isteyenlere açık davettir.

 

Unutmayalım Edirne’ye gidemedim diyen güreş severlerimize Altınyayla yağlı pehlivan güreşlerinin Edirne’de yapılan güreşleri aratmayacağını umuyoruz.

 

Yağlı pehlivan güreşleri için emeği geçenlerin hepsine ayrı ayrı can-ı gönülden teşekkürler…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.