1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ALTIN VE PETROLDE NELER OLUYOR?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ALTIN VE PETROLDE NELER OLUYOR?

A+A-

Birkaç yıl önce Gürcistan ve Bulgaristan’a aynı hafta içinde ziyaretler yapmıştım. O sıralarda Türkiye’de otogaz fiyatları 2.10 TL iken, Gürcistan’da 1.05 Lari, Bulgaristan’da ise 1.10 Leva idi.. Ülkemizdeki petrol fiyatlarının yüksek olduğunu tahmin ediyordum ama bu uçurumun bu kadar derin olduğunu düşünmemiştim. Hazır yurt dışı muhabbeti açılmışken altınla ilgili şaşkınlığa düştüğüm bir yurt dışı seyahatimden daha bahsedeyim. Orta Afrika’da Mali’ye yaptığım seyahat esnasında insanlarının bir dilim ekmek için vücutlarını satacak kadar düşkün hale geldiklerini gördüm. Ama asıl şaşkınlığım bundan sonra olmuştu. Mali, altın üretiminde dünyanın ilk üç ülkesi arasında idi.. Bazı aktörler, dünya coğrafyasında yaşayan insanlara bir oyun mu oynuyorlardı?

PETROLDE NELER OLUYOR?

Öteden beri petrol fiyatlarında uluslar arası Petrol Ajansının aldığı kararlarda ABD etken olduğu dünyaca bilinmektedir. Gelelim petrolde son zamanlar meydana gelen piyasa hareketlerine. Geçtiğimiz aylarda Yunanistan'da başlayıp İrlanda, İspanya, Portekiz ve İtalya'da oldukça sıkıntıların yaşandığı global platformlarda meydana gelen belirsizlik, riskli ortamlarını fırsat bilen bazı yatırımcıları harekete geçirdi. Ne oldu Yunanistan’da? Ülkenin iflasın eşiğine geldiği Temmuzun ilk haftasında kemer sıkma önlemlerini uygulamaya koyacak olan iki yasa Meclis tarafından kabul edildi. Bunun üzerine FED (ABD Merkez Bankası), piyasayı rahatlatacak önlemler alacağını açıkladı. Hemen ardından, piyasalarda yeniden bir alım trendi başlandığı şeklinde büyük bir beklenti oluştu. Ancak petrol fiyatları spekülatif nedenlerle gene yükseldi..

ALTIN PİYASASINDA DURUM NE?

Altında etken unsur, uzun süredir faiz artırım kararları ile ekonomiyi soğutmaya çalışan ve elindeki rezervleri satan Çin'dir. Altın talebini etkileyen temel faktörler ise para arzı ve enflasyon, doların değeri, ülke borçları gibi makro ekonomik faktörlerdir. Hindistan, yüksek cari açığı düşürmek için, altın ithalatındaki vergiyi belirli oranda artırdı. Bir neden de altında Hindistan ın düğün mevsiminin bitmesi idi.. Bu önemli gerekçelerle dış piyasalarda altına olan ilgi bir miktar zayıfladı. Avrupa Birliği ülkelerinde ise borç krizine karşı aksiyoner politika yok. İtalya ve İspanya altın talebini körüklüyor.

 

TÜRKİYEYE ETKİLERİ

Türkiye’de Hindistan’da olduğu gibi düşen altın fiyatları ile tüketicilerin yüzleri güldü ve kuyumculara akın edildi. Tüketicilere TOBB’dan ve Kuyumcular Odası’ndan “Çeyrek altın ve Cumhuriyet altını yerine, gram altın, külçe altın ve bilezik alın” şeklinde uyarılar yapıldı. Kuyumcuların

 

ellerinde altın kalmazken Darphane, altın basmaya yetişemedikleri için ve çift vardiya çalıştı. Petrol Ürünleri Ticaret AŞ Genel Müdürü Adnan Ünal, Ortadoğu ülkelerinde tırmanan gerilimden dolayı patlayan petrol fiyatlarında haziran ayından sonra bir düşüş öngördüklerini ifade etti.

DEĞERLENDİRME

Petrol ürünleri dünyada en çok vergilendirilen mallardan biri... Fiyat artınca, vergi oranları düşürülmüyor. Fiyat düşünce vergi oranları artırılıyor. Bizde petrol ürünlerinin en ucuz olduğu ülke konumundan en pahalı olan ülke konumuna bu yolla geldik. Ne diyelim, hayırlısı.. İyi haftalar

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.