1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ALIŞTIRA ALIŞTIRA SÖYLEYİN!!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ALIŞTIRA ALIŞTIRA SÖYLEYİN!!

A+A-

ALIŞTIRA ALIŞTIRA SÖYLEYİN!!

  Şu sıralar dükkanları kapatan emeklilileri bir sürpriz bekliyor.Aşağı yukarı 5000 liracık bir ceza..Ödemedikleri kesintiler dükkanın kapanışını verirken toplu halde tahsil ediliyor. Eğer haberleri varsa kolaylıklar diliyorum , eğer yoksa yavaş yavaş ,alıştıra alıştıra söyleyin ..

  Ağustos 2003’teki düzenleme ile çalışan emeklilerin maaşlarından kesintiler yapılmaya başlanmıştı. Yasa, o dönemlerde büyük tartışma yaratmıştı. Ancak Haziran 2006 itibariyle yasaya yapılan eklemelerle 2007 Ocak ayı başından  itibaren geçerli olacak yeni uygulama daha fazla tartışma yarattı.
  Çünkü 2007 Ocak ayının başından  itibaren çalışan emeklilerin
emekli maaşlarından yapılan kesintilerin oranı artırıldı.

  Sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında birleştirildiğinden bu uygulama tüm çalışan emeklileri kapsadı. Bu durumdan başka bir işte çalışan SSK ve Emekli Sandığı emeklileri de etkilendi.
  Bu düzenleme 2007 yılı Ocak ayı başından  itibaren 500 binden fazla emeklinin maaşının düşmesine yol açtı.

  Evet gelelim son duruma..

2009 Küresel mali kriz yılı..Dünya sallanıyor.Bu arada Türkiye’ den teğet geçtiği söylenen krizde dibe vuran vatandaşa hele de emekli vatandaşa bir darbede hükümetten geliyor.

2003 te çıkan yasada, çalışan emeklilerin maaşlarından yapılacak olan kesintiler emeklilerin ihmalleri sonucu bildirilmediğinden toplu tahsil yolu uygulanıyor.

Ne yapacaktı emekli vatandaş o zamanlar.Ben emekliyim , yeni bir işyeri açtım diyecek Bağ_Kur’ a gidecek ve maaşının yasa oranında kesilmesini isteyecekti.Ama çoğu yapmadı.Yani burada emekli ,SSK,Bağ-Kur fark etmiyor.Bağ-Kur emeklisi iş açtığında gidip Bağ-Kur’ a bildirecek ve kesinti maaşından otomatik olarak yapılacaktı.Öte yandan işyeri açan eğer SSK’ lı ya da Emekli Sandığı’ndan emekli ise bildirimini yapıp kesintisini dışardan ödeyecekti.Bu böyle 2008 yılının eylül ayına kadar sürdü.Eylül ayının sonunda yani 1 Ekim 2008 ‘ den itibaren SSK ve Emekli sandığı emeklileri de tıpkı Bağ-Kur emeklilileri gibi işyeri açtığını bildirdikten sonra kesintileri elden yatırmayacaklar, direkt olarak maaşlarından kesilecekti.

Açıkçası yazarken bile zorlandım, okuyan nasıl anlayacak orasını bilemeyeceğim fakat ne yazık ki emekliler baktılar ki maaşları kesilmiyor, ohh ne güzel, boş ver, görmezden gel deyip hiç oralı olmadılar.Bir önceki dönemde emeklileri iş hayatına sokmak için çıkarılan yasada emeklilerin iş yeri açmaları halinde  vergi indirimi yapılması hakkındaki yasa hükmü, vergiden kaçan gençlere yaradı. Gençler,vergi indiriminden faydalanmak için ,açtılar emekli yakınlarının üzerine iş yerlerini.. Böyle yaparak, kendileri farkında değildi ama geleceklerini de yaktılar.Çünkü   Bağ-Kur’ a da kayıtlarını yaptırmamış oldular .Daha sonra ne oldu , baştakiler baktılar ki işsiz genç çok , hükümetimiz, genç işsizlere istihdam olanağı yaratabilmek için emeklilerin çalışmaya devam etmesini istemiyor. Bunun için de 2003’te işte böyle bir yasa çıkardı. Çalışan emeklilerin maaşlarından yapılan kesinti büyük oranda artırıldı.

Aslında şu da çok önemli bir anekdot, emekli maaşı kazanılmış bir haktır.O para yıllarca maaşından kesilmiştir.Primi ödenmiştir.İşyeri değil, holding açsa o maaşa dokunulmamalıdır diye düşünüyordum ben.Velhasıl 2003’ te çıkan yasada emekli milletvekillerinin maaşlarından kesinti yapılmamıştı..Burada        “hep bana, rabbena”  bir durum  var mı, yok mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum