1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ALINLARINDAN ÖPMEK GEREK..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ALINLARINDAN ÖPMEK GEREK..

A+A-

Mersin Büyükşehir Belediye Tiyatrosunun minik salonunda, büyük bir oyun çıkarılıyor.Açıldığı günden beri fanları olduğum bu insanlar, bu sezon müthiş bir kapasite ile , mükemmel oyunlar sergiliyorlar.Yani doğruya doğru..Görmeniz lazım..

  Ahmet Aksoy..O tanımaktan gurur duyduğum nadir insanlardan biri.Mersin Büyükşehir Belediye Tiyatrosunun yetenekli sanatçısı..Ahmet vefalı bir evlat..Ocak ayının 23" ünde…4 yıldır kanser hastası olan babasını toprağa verdi Ahmet..İki gün sonra ise basın için düzenlenen Kırmızı Işık adlı oyunun yönetmeni olarak sahnedeydi.

 Mehmet Tekkanat..O  da benim için çok özel insanlardan biri..Değerli ve yetenekli bir sanatçı.Karışık işler adlı oyunda Ahmet"in eşiydi.Yanlış duymadınız, Ahmet"in sahnede devleştiği bir karakterdi bu rol..O sahnede bir kez daha büyüdü. O acılı yüreğindeki sanat sevgisinin devleştirdiği bu rolde Ahmet ,bir kadın rolündeydi..Büyülendik  desem yalan olmaz. Oyunu seyrederken ve sonrasında hissettiğim duygunun adı gururdu.Tiyatronun açılışından bu yana bir çokları geldi , geçti.Fakat onlar hala oradalar..Onlar, kısıtlı imkanlarla,ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor ve pek ala da başarılı oluyorlar.

  Tamer Güven..Sizi unutmak mümkün mü? Tamer Güven,tiyatronun müdürü , en önemlisi de lokomotifi.. Ekip ruhunu çok iyi yakalamış,motivasyonu gerçekçilikle bağdaştırmış, beş parmağında on marifet olan bir sanatçı..

 Bu arada eski bir dost var aralarında..Oğuz Topaçoğlu...Bazı insanlar doğuştan sanatçı oluyor.O bir gazeteciydi.Meslektaşımızı da Mersin Büyükşehir Belediye Tiyatrosunun oyuncu kadrosu içinde görmekten gurur duydum.Oyunu nefes kesici..Yaşıyor ve yaşatıyor.Bundan birkaç yıl önce Kültür Merkezin"de Derya Baykal ın “Mutfakta biri var” adlı tek kişilik oyununda Derya Hanım" a sahnede eşlik etmişti.O zaman tanışmıştık. O günden sonra aralıklarla da olsa ortak mekanlarda  rastladık birbirimize.. Hele Necmiye Demir..Hele Zuhal Hocaoğlu..Tiyatromuzun Zuhal"i, çok yetenekli ve samimi bir dost..Oyunlarında karakteriyle bütünleşen Zuhal her rolün üstesinden başarılı ile gelebilen bir sanatçı..Necmiye Demir"i ayrıca kutlamak istiyorum.Necmiye Hanım,tiyatromuzun yetenekli sanatçılarından biri.Özellikle kostümler konuşuyor, oyunda hem kendi giydiği kostümler hem de oyun için diğer karekterler için seçtiği kostümler mükemmel.. Oyunu çok başarılı, canlandırdığı karakteri yaşıyor ve hissettiriyor. Ulaş var, Eda var.Gencecik, umut veren sanatçı adayları..Hepsi hepsi ayrı birer değer Mersin için..

Özellikle kısıtlı imkanlarla şehir tiyatrosu gibi geniş kapsamlı bir organizasyonu bu kadar uzun yıllar sürdürmek her baba yiğidin harcı değil aslında..Çok yakından takip ettiğim için hemen hemen her dönemini bilirim tiyatronun.Haddimiz olmayarak iç işlerine karışırız bazen..Uzaktan da takip ederiz, yakından da..Mutfağını da biliriz, servisini de ..Emekçilerini de tanırız yakınen..Yakından takip ettiğimiz için sanatçılarımızın hem ışıkçı,hem dekorcu, hem kostümcü, hem teknik eleman olarak çalışıp, hem de iyi birer oyuncu olduğunu gördük.

İşte burada, durup düşünmek gerek..Tiyatronun kurulduğu günden bu yana, gelişme göstermesini beklerdik, Salonunun genişlemesi, belki daha geniş ve daha kapsamlı bir salona geçilmesi, oyuncu kadronun dışında teknik kadro yapısına da kavuşmasını beklerdik.Aslında müdüründen oyuncusuna kadar tüm kadro bu eksiklikleri özveri ile kapattığı için seyirci bu eksiklikleri fark etmiyor bile.Bu bağlamda bu beş kişilik dev kadroyu canı gönülden kutlamak gerekiyor.Tam bir aile havasındalar, hem iyi günde hem kötü günde..Bence tiyatro kadrosunu bulmuş..Şimdi sıra teknik ekibinde.

Mersin Kültür Merkezindeki oyunlara gittiğimde orada sesçisi, ışıkçısı, dekorcusu , kostümcüsü hepsi ayrı ayrı ve bir bütünlük içinde çalışıyor.Oyunlar ve operalar tam bir masal havasında geçiyor bu yüzden..Oyunlar başka başka dünyalarda olduğunuz izlemini veriyor size..

Gönül ,bu emekçilerin emeklerinin karşılığını bulabileceği günleri görmek istiyor .Gönül, bu güzelliklerin daha güzel, daha elverişli, Mersin" e yakışır bir ortama taşınmasını istiyor.Gönül bu nitelikli gösterilerin daha geniş kitlelere, daha geniş ortamlarda , daha iyi koşullarda sergilenmesini arzu ediyor. Umarım, MER-HOT"un,yani halk oyunlarının, MERBET"İN yani şehir tiyatrosunun  ve konservatuvarın mimarı olan Belediye Başkanı Macit Özcan,kurduğu bu Mersin için çok önemli olan kurumların geliştirilmesini de düşünüyordur.Özellikle bir çok tiyatroseverin ortak düşüncesi, tiyatronun daha geniş bir mekana taşınarak, imkanlarının iyileştirilmesi..Atatürk Parkına yapılmakta olan konservatuvar binası gibi  tiyatro binasının da düşülmüş olmasını ümit ediyorum.

Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından düzenlenen tiyatro kursları ,gençler için olumlu bir aktivite olmakla birlikte yarının tiyatrocularının da yetişmesine yardımcı olacaktır.

Bakın işte burada bu işini severek yapan sanatçı dostlarımızın bir yeteneği daha ortaya çıkmış oldu.Bu kurslarda eğiticilik te yapıyorlar. Ne denir şimdi bu insanlara..ne söylenirse az , kelimeler kifayetsiz kalır..Bu imkansızlıklar içinde bu kadar iyi oyun çıkaranlar, imkanları genişletilirse daha neler yapar  kimbilir? Tek bir cümle geçiyor aklımdan..Bu emekçi sanatçı arkadaşlarımızın alınlarından öpmek gerek..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.