1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ali İsmail Korkmaz Davası'nda karar açıklandı
Ali İsmail Korkmaz Davası'nda karar açıklandı

Ali İsmail Korkmaz Davası'nda karar açıklandı

Kayseri'de görülen Ali İsmail Korkmaz davasında karar çıktı.

A+A-
Davanın sanığı polis memurları Mevlüt Saldoğan 10 yıl 10 ay , Yalçın Akbulut 10 yıl hapis cezasına, fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammed Vatansever 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer fırın işçisi Ebubekir Harlar'a 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Harlar, yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Diğer polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin de beraat etti. Kararın açıklanmasının ardından mahkeme heyeti salondakiler tarafından yuhalandı.

Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemlerinde çıkan olaylarda 38 gün komada kaldıktan sonra kurtarılamayan üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın Kayseri Adalet Sarayı 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 7'inci duruşması saat 09.30'da başladı.

Duruşmaya, Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, avukat ağabeyi Gürkan Korkmaz ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora geldi. Duruşmada, tutuklu yargılanan fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, fırın işçisi Ebubekir Harlar ile tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve avukatları ile Korkmaz ailesi avukatları olarak katıldı.

Bir önceki duruşma öncesi Ankara Numune Hastanesinde  böbrek taşı ameliyatı olan ve duruşma salonuna sağlık sorunları nedeniyle gelmeyen tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan ise Ankara L tipi cezaevinden  SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katıldı. Mahkeme başkanı, savcıdan dosyanın esasına ilişkin görüşünü sordu. Duruşma savcısı, görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, "Sanık Yalçın Akbulut'un tutuklanması yönündeki talebimizi yineliyoruz" dedi.

Tedavi gördüğü Ankara Numune Hastanesi'nden SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katılan tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan'a geçmiş olsun dileklerini ileten mahkeme başkanı, sanıktan son sözünü sordu.  Bu sırada salondan "Beter olsun" sözleri yükseldi. İstanbul'daki terör saldırısında şehit olan polis memuru Kenan Kumaş'a başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Mevlüt Saldoğan, şöyle devam etti;

"Görüntülerdeki kişinin Ali İsmail olduğu ispat edilmemiştir. Tanık Semih Berkay Yapıcı'nın mesnetsiz bir ifadesi vardır. Bu ifadeye göre görüntülerdeki kişinin Ali İsmail Korkmaz kabul edildi. Ali İsmail'in kullandığı ilaçlarda da yapılan incelemede fazla doz kullandığı ortaya çıktı. Ali İsmail, aynı gece yapılan muayenesinde değil, 18 saat sonra beyin kanaması geçirmiştir. Gezi Parkı darbe girişimi miydi, değil miydi? Devletin personeline malına zarar vermek hangi hakkın kullanımıydı? Kararı sizin vicdanınıza bırakıyorum. Gerçek bir katil aranıyorsa, teşkilatımda, duruşma salonunda sanık sandalyesinde oturanlar değil, masum gençleri sokağa dökenler, Gezi Parkı eylemlerinin arkasındakilerde aranmalı. Gürkan Korkmaz, ilk duruşmada 'Günah keçisi istemiyorum' demişti. Ben yıllarca namusumla şerefimle çalıştım. Kimsenin canına, malına kastetmedim. Kimseyi kasten öldürmedim, yaralamadım. Mesleğe başlarken yaptığımız yemine sadık kalarak, amirlerimin yaptığı emirle zor kullanma yetkimi kullandım"

Mevlüt Saldoğan'ın ifadesine aile ve duruşma salonundaki katılımcılar sık sık tepki gösterdi. İsmail Koyuncu da daha önce yaptıkları savunmalarının geçerli olduğunu, suçsuz olduğunu ve beraat talep ettiğini anlattı. Son sözü sorulan Ebubekir Harlar ise, “Ben kimseyi dövüp, öldürmedim. Polis yakala dedi diye yakaladım. Siz de sayın savcım gibi cezaevinde yatmamı istiyorsanız, yatarım. Suçsuz yere de yatarım" dedi. Muhammet Vatansever de “Kararla birlikte beraat ve tahliyemi talep ediyorum  diye konuştu. Ramazan koyuncu son sözlerinde şöyle dedi;

"18 aydır suçsuz yere yatıyorum. Siz büyüklerden beraatimi istiyorum. Adaletinize sığınıyorum. Hakkında tutuklama talep edilen polis memuru Yalçın Akbulut da “Savunmalarımı tekrar ediyorum. Benim vurduğuma dair en ufak görüntü yok. Ben şahsı oradan uzaklaştırmak istedim."
Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin de beraatlerini istediklerini söyledi. Son sözlerin ardından duruşmaya karar açıklanmak üzere 1 saat ara verildi"Hak ettikleri cezanın verilmesi bekliyoruz"

Kayseri Adliyesi'nde anne Emel ve baba Şahap Korkmaz, gazetecilere açıklamalarda bulunarak, karar öncesi adalet istediklerini söyledi. Duruşmaya verilen arada konuşan anne Emel Korkmaz, adil bir karar verilmesini beklediklerini belirterek, şöyle dedi: "Hak ettikleri cezanın verilmesi bekliyoruz. Cezaları ne olursa olsun hiçbir şey Ali İsmail'i geri getirmeyecek ama en azından hak ettikleri cezayı ve oğlumun hakkını aldık dedirtmek adına hak ettikleri cezayı vermelerini istiyoruz. Her seferinde buraya geldiğimde Ali'yi kaybediyorum, bir kez daha canım yanıyor. İnşallah adalet gerçek yerini bulur." Baba Şahap Korkmaz da, bugüne kadar sakinlikle davayı takip ettiklerini anlatırken, "Duruşma salonunda içeride, dışarıda olsun sükuneti sağladık, sakinleştirdik herkesi. Oğlumuzun hakkını aradık, başka bir şey istemiyoruz. Cezalandırılmalarını istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz" diye konuştu2 polise 10'ar yıl hapis

Aranın ardından başlayan duruşmada mahkeme heyeti sanık polis memuruı Mevlüt Saldoğan'a 'Ölüme sebebiyet vermek' suçundan 13 yıl hapis cezası verirken bunu 10 yıl 10 ay hapse çevirdi. Diğer polis memuru Yalçın Akbulut'a ise önce 12 yıl hapis cezası verilirken 10 yıla indirildi. Diğer sanıklar fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e verilen 8'er yıl hapis cezaları 6'şar yıl 8'er ay hapis cezasına indirildi. Ebubekir Harlar adlı sanığa ise 8 yıl hapis cezası verilirken suç yardım düzeyinde kaldığından 3 yıl 4 aya indirildi. Bu sanığın tutukluluk süresi göz önüne alınarak tahliyesi kararlaştırıldı.

Tutuksuz yargılanan sanık polis memurları; Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise, kanıt yetersizliğinden beraat etti.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.