1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AKP Seçim Beyannamesi'ni açıkladı
AKP Seçim Beyannamesi'ni açıkladı

AKP Seçim Beyannamesi'ni açıkladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Seçim Beyannamesi'ni açıkladı.

A+A-

İşte Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları:

 AK Parti Seçim Beyannamesi'nin ülkemiz, milletimiz, demokrasimiz, bölgemiz ve coğrafyamız için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum.

Beyannamenin hazırlanmasında geniş bir çalışma ekibi, hepsi alanlarında uzman bu geniş ekibe, partimizin üst yönetimine, bakan arkadaşlarıma ve milletvekillerimize katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

12 HAziran 2011 seçimlerine kapsamlı, ayrıntılı, ciddi bir çalışmanın ürünü olan bir seçim beyannamesi ile giriyoruz.

Türkiye hazır, hedef 2023

Öncelikle şunu ifade etmek durumundayım. BU beyanname bir geleneğin, alışkanlığın, rutinin icrasından ibaret değil. Bu beyannamedostlar alışverişte görsün niyetiyle, laf kalabalığı yapmak, orta sahada top çevirmek amacıyla hazırlanmış bir beyanname de değil. AK Partinin seçim beyannamesi önceki tüm beyannamelerimiz gibi son derece detaylı bir şekilde hazırlanmış, geçmiş tecrübelere dayanarak net hedefler konmuştur. BU hedeflere ne şekilde varacağımızın ıspatı da alnımızın akıyla 8,5 yıllık çalışmamızda vardır. Her alanda attığımız adımlar, halep ordaysa arşın burada... Her zaman söyledim, eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Onun için çıraklık burada, kalfalık o da burada, ustalık da inşallah burada olacak...

Beyannamenin hazırlanmasında popülizmden büyük bir hassasiyetle sakınılmıştır. AK Parti'nin seçim beyannamesinde KAf DAğı'nı asla göremeyeceksiniz. Bu beyannamede ulaşılamaz hedeflere rastlamayacaksınız.

Ak Parti'nin seçim beyannamesi hayal tacirliği yapmak için değil, TÜrkiye'ye makul bir yol haritası çıkarılmak için hazırlanmıştır.

Milletimize Türkiye'nin gerçek fotoğrafını sunuyor, verdiği sözleri yerine getirmiş olmanın verdiği gururla sadece ve sadece yapabileceklerimizi söylüyoruz.

Ak Parti kurulduğu günden bu yana samimiyetin dilini önemsemiş, güven duygusunu merkezine yerleştirmiştir.

Türkiye, yakın tarihinde siyasetin dilini yalanla özdeşleştiren, gerçekleşmesi mümkün olmayan vaatlerle özdeşleştiren siyasi anlayışları çok gürdü, yaşadı. NE diyordu geçmişteki siyasiler: O ne veriyorsa ben beş fazlasını veriyorum diyorlardı. Bu siyasi anlayış ülkemize de milletimize de çok ağır bedeller ödetti.

Seçim öncesinde sırf iktidara gelebilmek için sınırsız, kontrolsüz vaatlerde bulunan siyasetçiler iktidara geldiklerinde tüm vaatlerini unuttular. Aynı iktidarlar yine seçim yaklaştıkça kasaları boşalttılar.

Türkiye'nin Ak Parti iktidarı öncesinde yaşadığı ekonomik krizler, popülist politikaların da neticesidir. Türkiye hesapsız, kitapsız, popülist vaatler nedeniyle çok ağır faturalar ödemiştir. Seçim öncesinde kısa bir dönem rahatlama yaşanırken, seçimin hemen ardından kemerler sıkılmış, ancak ekonominin iki yakası bir araya gelememiştir. Çok daraldıkları zaman büyük bir telaşa kapılmış, birin yanına bir sıfır koymuşlar, daralmışlar bir sıfır daha koymuşlar. 6 tane sıfırı yan yana getirmişler.

BU yapılanlar vatandaşımın derdine şifa mıydı. Hayır. Niçin yapıyorlardı? Vatandaşı aldatmak için. Modern hırsızlıkla halkımız aldatılıyordu.

AK Parti iktidarı 6 sıfırı attı, Türk lirasına itibarını yeniden kazandırdı. Onların bir milyona alamadığını artık bir liraya alıyoruz.

8,5 yıllık iktidarımızda, özellikle en çok bu tahribatı gidermek için çaba gösterdik. Ak Parti olarak TÜrkiye'nn sorunlarını, sorunlara ilişkin çözüm »nerilerimizi hedeflerimizi vizyonumuzu e projelerimizi çok açık net milletimizle paylaştık. 3 Kasım seçimleri öncesinde milletimize samimi açık bir şey söyledik. 3 yıl bizdenbir şey beklemeyin dedik. Şu anda iktidara gelemeyenler, zaten gelmesi mümkün olmayanlar nkuru sıkı atıyor. Ya tutarsa diyorlar. Nasreddin Hoca hiç olmazsa göle bir maya çalıyordu. BUnlarda o maya da yok. Dikkat ediniz uçuk vaatlerle, hayallerle değil 3 yıl bizden bir şey beklemeyin diyerek bu duruma geldik. Ak Parti'yi 3 Kasım'da iktidara taşıyan anlayış bu samimi, içten anlayıştır. Biz yapamayacağımızı, yapmayacağımızı vaat etmiyoruz. Bugün de vaat etmiyoruz.

Biz hiçbir zaman hayal ticareti yapmadık, popülizme tevessül etmedik.

İktidara gelebilmek, üç beş fazla oy olabilmek için hareket edenlere milletim bu seçimlerde teveccüh etmeyecektir.

 İktidara gelebilmek için çetelerden, karanlık güç odaklarından medet umanlara milletim bu seçimlerde de yüz vermeyecektir. Dışarıda adam bulamayanlar, şu anda Silivri'nin içinden aday bulmaya gayret ettiler. Bu tabii bir şeyi gösteriyor. Siyaset eyvah ne hale geldi. Aday tanıtımında maskeli aday tanıtımı yapıyorlar. BU bir maskeli balo. Bu,ana muhalefet partisinin ne hale düştüğünün çok açık delilidir. Biz buna alıştık. Açık söylüyorum milletim 12 Haziran'da bunların maskelerini indirecektir.

"Planlı bir kampanya yürüteceğiz"

12 Haziran seçimlerinde nezaketi elden bırakmayacağız. Yalanlar, iftiralar üzerinde değil plan ve projeler üzerine bir kampanya yürüteceğiz. Bu beyanname,  seçime kadar olan süreci, seçim sonrasındaki 4 yıllık süreci değil, Türkiye'nin  12 yılını şimdiden planlayan bir beyannamedir.

Bu kardeşiniz 2023'ü telafuz edene  kadar kimse konuşmuyordu. Bunun patenti bize ait. Şimdi konuşmaya başladılar. AKP'nin seçim beyannamesi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü  bugünden şekillendiren,  Türkiye'yi bugünden 100. yıla hazırlayan bir yol  haritasıdır.

Ana başlıklar

Beyannamedeki 5 ana başlık şöyle:

İleri demokrasi

Büyük ekonomi

Güçlü toplum

Marka şehirler

Lider ülke

Yeni Anayasa

Türkiye'nin yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı vardır ve seçimden sonra bunun çalışmalarına başlayacağız. Yeni Anayasa, öz, açık, insan odaklı ve özgürlükçü olacak.

Tek başına iktidar her zaman ülkenin büyüdüğü dönemler oldu. Kürt meselesini çözüme kavuşturacağız. Siyasi partiler yasasını yeniden ele alacağız. Özgürlük ve güvenlik arasındaki denge büyük bir hassasiyetle tesis edilecek. Bu durum ilk kez bir partinin beyannamesinde yer alıyor. Yargılanmaların hızlı bir şekilde sona erdirilmesi için çaba harcayacağız. Muhalefet lideri benim 'savcı' olduğumu söylüyor, ben milletin avukatıyım. İktidarımız döneminde çete ve mafya en büyük darbeyi almıştır. Kamu yönetimi kapsamlı bir reforma tabi tutulacaktır.

Ekonomide disiplini tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz.

İktidarımızı devraldığımız günden itibaren ekonomi büyümeye devam ediyor. Tüm dünyada kriz sürerken Türkiye yüzde 8.9 oradında büyümesi manidardır. En hızlı büyüyen ekonomi olması ulaştığımız seviyenin en önemli göstergesidir.

Kayıt dışılık azaltılacak böylece vergi oranları da azaltılacak. Fiyat istikrarı sağlanacak. Cumhuriyetimizin 100. yılında İstanbul ilk 10 finans merkezleri arasında yer alacak. Gerekli vergisel, beşeri, fiziki, hukuki tedbirler alınacak. İMKB'de işlem gören Türk şirket sayısı 1000 olacak. Yabancı işlem sayısı Türk şirketinden fazla olacak. İstihdama öncelik verdik. Tüm vatandaşlarımıza iş sağlamak en önemli önceliklerimizden olacak. Kriz boyunca istihdamımız azalmadığı gibi 2010'da 1 milyon 317 bin vatandaşımıza istihdam sağladık. Ülkemizde işsizlik sorununun mesleksizlik sorunu olduğundan hareketle uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri projesi dediğimiz adımı attık. 5 sene devam edecek bu pojeyle 1 milyon işsizi eğitecek ve işe yerleştireceğiz. Böylece işletmelerimizin rekabet gücü artacak. 121 meslek lisesini uzmanlaşmış meslek edindirme merkezi yaptık. Modern teknolojiyle donattık. İşsizliği 2023 itibariyle yüzde 5'e indirmeye, istihdam oranını yüzde 50'ye yükselteceğiz.

Tarım dışı istihdamı 0,52'den 0,62'ye yükseltmeyi hedefliyoruz... Hayat boyu öğrenmeye katılmayı yüzde 2'den yüzde 7'ye çıkaracağız... Aktif işgücü piyasaları kapsamında nitelik artırmak için işgücü kurslarından her yıl 400 bin işsiz alacağız...

Ülkemizde ilk kez tank üretilmeye başlanmıştır. İnsansız hava aracı denemelerine başlanmıştır. ABD'den sonra insansız hava aracı üreten 3. ülke Türkiye olacak. İlk savaş helikopterimiz olan helikopterin yazılım ve tasarımı tamamlandı. 2012 sonu itibariyle seri üretim başlıyor. Türkiye F16 modernizasyon merkezi oldu. Değişik ülkelerden gelen F15 modernizasyonu ülkemizde yapılıyor. Yerli üretim ve teknolojisini yüzde 50'yi çıkaran ülkemiz 2023'te uydularını, savaş tüfeğini, topunu üreten bir ülke olacaktır.

İşsizlik hedefi

2023 vizyonu daha nitelikli işgücü, daha nitelikli iş ve daha kaliteli bir çalışma hayatıdır. İşsizliği 2023’de yüzde 5’e indirmeyi, istihdamı da yüzde 50’ye çıkarmayı planlıyoruz.

Meslek danışmanı adındaki bir projeyi başlatıyoruz. İŞKUR’a bağlı her işsiz için bir iş ve meslek danışmanı belirleyeceğiz. Bunlar işsizlere birebir destek verecek

Savunma üretimi

Savunma sanayi ürünleri artık ülkemizde üretiliyor. Askerimizin kullanacağını piyade tüfeğini üretemiyorduk. Şimdi bunun her şeyi bize ait. Milli tankımızın konsept tasarımı tamamlandı. ANKA isimli insansız hava aracı deneme uçuşlarına başladı

ABD ve İsrail’den sonra stratejik yeteneklere sahip insansız hava aracı üreten 3. ülke Türkiye olacak. İlk savaş helikopteri olan ATAK’ın da tüm yazılım ve tasarımları tamamlandı. 2013’te üretim bandına giriyor.

2002 sonunda 36 milyar dolardan aldığımız ihracatı 2023’te 500 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2023’te turist sayısını 50 milyona çıkaracağız.

2015’e kadar 750 km, 2023’e kadar 5275 km yeni otoyol yapılarak toplam otoyol uzunluğu 7500 km’ye çıkarılacak. YHT hattı 2019’a kadar 6500 km’ye, 2023’e kadar 10 bin km’ye çıkarılması planlanmaktadır. Muhalefet patika yol bile yapamadı

İlk yerli uçak

2023’e kadar tasarımı bize ait olan sivil kendi uçağımızı yapmış olacağız.

Zorunlu eğitim 13 yıl oluyor

Eğitim her zaman olduğu gibi en öncelikli gündemimiz olacak. Okul öncesi eğitim bütün il ve ilçelerde olacak. Zorunlu eğitimi 13 yıla çıkarmış oluyoruz. Okul öncesi ilköğretimle birleşecek.

Öğretim üyesi sayısı kısa ve orta vadede öğretim üyesine düşen öğrenci sayısı 20 olmak üzere 80 bine çıkacak.

YÖK yeniden yapılandırılacak. YÖK, üniversiteler arasında denetleme yapan  ve belli alanlarda akredite yapan bir kurum haline gelecek.

Meslek liseleri ve düz lise noktasında hedefimiz 2023’te meslek liselerinin oranı yüzde 65’e, düz liselerin oranı da yüzde 35’e indirilecektir.

Yürüyen bantlı şehir hastanesi

Kamu özel ortaklığı modeli ile sağlık tesisleri, AR-GE birimleri dev şehir hastaneleri oluşturacağız.

Ankara’da bir tanesi planlanmış durumda, İstanbul’da 2 tane hedefliyoruz. En az bir milyon metrekare arazi üzerinde bu hastaneleri yapmış olacağız

Sedye üzerinde sokakta taşınan hasta istemiyoruz. Her şey tamamen hastane içinde olacak. Yürüyen bantlarla, her şey gayet lüks olacak.

İstanbul'a iki yeni şehir

İstanbul'da iki yeni şehir kuracağız. Bakınız iki yeni şehirden bahsediyorum. Biri Avrupa yakasında, biri Anadolu yakasında. Ey muhalefet sakın siz de projelerinizi açıklarken bunu kapmaya kalkmayın. Patenti bize ait.

Girdiğimiz seçimlerin hiçbirinde popülizme tevessül etmedik, milletin kaynaklarını çarçur edecek, heba edecek bir sorumsuzluğa asla müsaade etmedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını ne yedik, ne yedirdik. Bugün seçime iki aydan daha az bir zaman kalmışken, Türkiye'de ekonomik göstergelerin, faizlerin, enflasyon beklentisinin, diğer beklentilerin dengeli şekilde seyretmesi, açık söylüyorum Türkiye'nin alışık olmadığı bir durumdur. Türkiye, AK Parti iktidarları döneminde her seçimde, bu güven ortamını yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedir. Ekonomide disiplini tavizsiz şekilde sürdüreceğiz. Daha düşük enflasyon ve daha düşük faiz, ekonomide önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Gayri safi yurt içi hasılanın, 2015 yılında 1 trilyon 76 milyar dolara, 2019 yılında 1 trilyon 486 milyar dolara, 2023 yılında da 2 trilyon 64 milyar dolara yükseltilmesi hedeflenmektedir. Kişi başına milli gelir; 2015 yılında 14 bin, 2019 yılında 18 bin 685, 2023 yılında da 25 bin 76 dolar seviyesine yükselecek.

İhracatımız; 2015 yılında 201 milyar dolara, 2019 yılında 317 milyar dolara ve 2023'te de 500 milyar dolara yükselecek. Vergi politikası, ekonomik büyümeyi, yatırımı ve istihdamı destekleyecek ve ekonomide kayıt dışılığın azaltılmasını sağlayacak şekilde gözden geçirilecektir. Kayıt dışılık azaltıldıkça vergi oranları da azalacaktır.
Para politikası, finansal istikrarı da gözetecek ve fiyat istikrarını sağlama amacı ile çelişmemek kaydıyla hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekleyecektir. Cumhuriyetimizin 100. yılında İstanbul, dünyadaki ilk 10 finans merkezi içinde yer alacaktır. Bu stratejik hedef doğrultusunda gerekli beşeri, fiziki, teknik, vergisel ve hukuki tedbirler alınacaktır. İMKB'de işlem gören Türk şirketi sayısı en az 1000 olacaktır. İşlem gören yabancı şirket sayısı ise Türk şirketi sayısından fazla olacak ve en az 10 ülkeyi temsil edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.