1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. AKLA ZARAR PROJELER
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

AKLA ZARAR PROJELER

A+A-

Gün geçmiyor ki yeni bir sahtekarlık , yeni bir dolandırıcılık yöntemi duymayalım.

Duyduğunuz da dudak uçuklatacak türden yöntemler nasıl olup ta bu derece “sazan” durumuna düşüldüğünü daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Oysa tamamen ekmek parası kazanmak düşüncesiyle atlanılan bu düzmeceler, insan aklının ne denli karmaşık ne denli hin, ne denli kurnaz olabileceğinin kanıtıdır aslında..Ah bir de bu akılları çalmakta ya da kandırmakta değil de üretmekte ,ilerlemekte de kullanabilseler..Zaten o kadar akıl olsa, bu kadar zarar verebilecek yöntemleri ve vicdanı üretiyor olmazlardı.

   İşsizliğin , parasızlığın, kafasızlığın türettirmiş olduğu akla zarar projelerden birini yazıyım size..

   Adamın biri bir çiçekçi dükkanını telefonla arıyor

 “Çiçekçiler de telefonla sipariş veren müşterilere alışık oldukları için hiç yadırgamıyorlar.

Adam soruyor “Kraton var mı?”

 Kraton bir saksı çiçeği…Esnaf arkadaş ta var diyor.”

Kaç lira diye soruyor.”

 20 TL cevabını alınca “O zaman bana bir kraton hazırlayın,bir de 100  liranın üstünü getirin diyor adam.Ben  şu adresteki ışıklarda olacağım,işim acele,oraya getirin ..

Evet 10 dakika içinde kraton hazır, 100 liranın üzeri de hazır ,elde kraton ve 80 lira

Çırak düşer yola,5 dk sonra biri yanaşır,

“ para üstünü getirdin mi der, çırak evet der demez elindeki parayı kapar ve şu  şu adrese git, çiçeği oradaki adama bırak , oradan sana 100 lira  verecekler onu da al der…”

Eeee buraya kadar iyi ne var bunda diyebilirsiniz…Değil mi? İşte asıl mesele şimdi başlıyor..Çırak verilen adrese gider, aslında ne öyle bir adres var ne de öyle bir adam..Ortada kalır çırak..Patronuna ne diyeceğini bilemeden elinde kraton dükkana geri döner.Durumu anlatınca patron iki tokat çeker bizim çırağa ..Nasıl gözünü açmazsın diye..Çırak işsiz kalır, patron 80 lirasından olur.

  Asıl giden sadece 80 lira değil, asıl giden insanlık…Erdem…Güven duygusu..

Çöldeki Bedevi Misali..

Çölde yol alan bir Bedevi"nin önüne susuz ve yorgun bir adam çıkar..Bedevi"den su ister suyu içer ve Bedevi ona dinlenmesi için deveye binmesini teklif eder,az nazlanır fakat biner, hemen ardından deveyi hızla koşturarak oradan uzaklaşmaya çalışırken,Bedevi “Dur ne yapıyorsun?” der.

Adam “Sen de bu akıl varken çok yolda kalırsın diye güler..”

Bedevi“Tamam git, fakat bu olayı kimseye anlatma”der..Çünkü….Bir daha kimse çölde kalan birine yardım etmez..İşte , asıl sorun burada..Artık ne o esnaf telefonla bu şekilde sipariş veren asıl müşterisine güvenir, ne de yolda yardım ettiği biri tarafından kandırılan biri asıl muhtaç başka birine yardım eder..Güven kaybolur, insanlık darbe alır, yardımlaşma azalır..Çağa ayak uyduralım derken çağın bizi ne kadar gerilere götürdüğünün farkında olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.