1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. AKLA AKLAYABİLİRSEN?(1)
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

AKLA AKLAYABİLİRSEN?(1)

A+A-

Uyum programı geliyor uyum...

  Aklama olgusu en geniş anlamıyla “yasadışı yollardan elde edilen kazançların kaynağının gizlenmesi ve niteliğinin değiştirilmesi suretiyle yasal görüntü kazandırılarak ekonomik sisteme sokulması” olarak tanımlanmaktadır.

  Kaynağı açıklanamayan büyük miktarda yasadışı gelirin izleri suç faillerinin yakalanmasında delil teşkil edebileceğinden ve suç gelirlerine el konulması söz konusu olabileceğinden, her türden suç örgütleri yasadışı faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri aklamak ihtiyacı içindedir.

   Birçok suçun kaynağında yatan temelin  para ve menfaat elde etme arzusu olduğu göz önüne alındığında; hapis ve para cezası gibi geleneksel yaptırımların suç işleme motivasyonunu kıramadığı görülmüştür.

  Mücadelede etkinliği sağlamak ve caydırıcılık bakımından ayrı bir suç ve cezalandırma yaklaşımı gündeme gelmiştir.

  Aklama suçunun, bu suça kaynaklık eden suçtan (öncül suçtan) ayrı bir suç olarak sayılmasındaki asıl amaç; suç gelirlerinden yararlanan kişileri bu gelirlerden mahrum etmek suretiyle, kazanç elde etmek amacıyla işlenen suçların engellenmesidir.

  İşte bu sebeple,suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi çalışmaları kapsamında, bankalar,PTT , aracı kurumlar, sigorta ve emeklilik şirketlerine ''Uyum Programı'' zorunluluğu getiriliyor.

  Aklama sürecinde pek çok kişinin aklına gelmeyecek yöntemler kullanılabilir. Bu açıdan sınırsız sayıda aklama yöntemi vardır demek yanlış olmaz. Aklama yöntemleri ülkeden ülkeye, finansal sistemlerde kullanılan araçların çeşitliliğine bağlı olarak değişir.

En çok kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

 Şirinler (smurfing) yöntemi , Parçalama (structuring) yöntemi , Vergi cennetleri (off-shore) Tabela bankaları (shell banks) ,Paravan ya da hayali şirketler, Nakit para kullanılan işyerleri (göstermelik şirketler) ,Oto-finans borç yöntemi (Loan-back) , Döviz büroları , Resmi olmayan havale sistemleri (Hawala-Hundi, Uzak Asya Chit Sistemi, vb) ,Sahte fatura (hayali ihracat)  Fonların fiziken ülke dışına kaçırılması …

  Aklama sürecinde birden fazla yöntem aynı anda kullanılabilir. Örneğin şirinler yöntemi ile parçalama yöntemi aynı anda kullanılmaya çok uygun yöntemlerdir. Çünkü her ikisinde de yüksek tutarlar düşük miktarlara bölünmek suretiyle işleme tabi tutulmaktadır.

Bu yöntemde yine bildirimden kaçınmak, iz bırakmamak ve suç gelirini dikkat çekmeden sisteme sokmak amacıyla bölme tekniği kullanılmakta, çok yüksek montanlı bir işlem küçük tutarlarda çok sayıda işleme bölünmektedir. Örneğin 1,5 milyon dolarlık bir tutar, ortalama 7000 dolarlık 200 den fazla transfer işlemi yapılmak suretiyle aklanabilir.

   Vergi cennetleri, özellikle yerel bankacılık sistemleri ve paravan şirketler vasıtasıyla para aklamanın kolay olduğu yerlerdir.

Kıyı bankaları temel olarak diğer bankalar gibi mevduat toplayan, kredi veren ve güvene dayalı işlemler yapan bankalardır. Ancak off-shore merkezlerin sağladığı gizlilik, politik istikrar, sıfır ya da sıfıra yakın vergilendirme, sermaye hareketlerinde tam serbesti, coğrafi konum olarak gelişmiş ülkelere yakınlık gibi avantajlara sahiptirler. Ayrıca telekomünikasyon, ulaşım ve konaklama hizmetleri ile vergi danışmanları ve avukatlar gibi uzman personel desteği de sağlanmaktadır. Aklayıcılar, bu avantajları denetim dışı kalmak, yasal merciler tarafından yapılan soruşturmaları sonuçsuz bırakmak amacıyla kullanmaktadır.

Mevzu derin ve uzun , yarın devam edelim..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.