1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. AK Parti'nin Kürtlere mesajı
AK Parti'nin Kürtlere mesajı

AK Parti'nin Kürtlere mesajı

"Emniyetin KCK tutuklamalarının bölgede yarattığı ruh halini, genel kamuoyu henüz yeterince fark edebilmiş değil."

A+A-

Kürt meselesinde yeni bir döneme girdiğimizin emareleri artıyor. Seçimler öncesinde, milliyetçi oylara uzanmak umuduyla yüzünü büsbütün ülkenin batısına ve ortasına dönen hükümetin Kürtlerden geçtiği anlaşılıyor. Tabii, ‘açılım’dan da... Zira geçen haftalarda KCK davası kapsamında yüzlerce insanın daha tutuklanmış olması ve 15 Haziran’a dek ateşkes ilan etmiş olan PKK’nın militanlarının askeri operasyonlarla öldürülmeleri, bölgenin güvenlik güçlerinin kontrolüne bırakıldığını gösteriyor.
İçinde bulunulan durumun, emniyet ve ordunun sivil iradenin denetimi olmaksızın bölgede terör estirdiği 1990’lara çok benzediğine dair tespitler giderek daha fazla dillendirilir oldu. Son haftalarda, emniyetin KCK ile ilişkili olan veya olduğu düşünülen yüzlerce insanı daha tutuklamasının bölgede yarattığı ruh halini, genel kamuoyu henüz yeterince fark edebilmiş değil. Kuşkusuz bunda, ana akım medyanın bütün bu olan bitene gözünü kapatmasının da etkisi var. 1990’larda olduğu gibi...

YSK’dan sonra
Bu son tutuklamaları, YSK’nın BDP’nin bağımsız milletvekili adaylarının seçime girmelerini engelleme çabalarıyla birlikte değerlendiren Kürtler, devletin kendilerine yönelik tasfiye girişimlerine hız verdiğinden kuşku duymuyor. Onlara göre, yüzde 10 barajı nedeniyle seçime katılmayan BDP’nin bağımsızlarla Meclis’e girmesini engellemek adına, hükümet, ordu, yargı ve emniyet birlikte hareket ediyor. Bir yandan dokunulmazlıkları olduğu için yargılanamayan BDP’li milletvekillerinin seçimlere girmesi YSK eliyle engellenmeye çalışılırken, diğer yandan YSK’ya rağmen aday olabilen BDP’lilerin seçim kampanyalarını engellemek üzere mümkün olduğunca fazla sayıda Kürt’ün tutuklanarak içeride tutulması hedefleniyor. Emniyet, bir yandan gece yarılarında evlere yaptığı operasyonlarla KCK davasına yeni şüpheliler eklerken, diğer yandan BDP’nin sivil itaatsizlik eylemlerine son vermek amacıyla önceleri varlığına ses çıkarmadığı çadırları bir gecede toplatıyor. Aynı zamanda, ateşkes ilan ederek barış yapma iradesini ortaya koymuş olan bir örgütün mensuplarına operasyon düzenlenerek, gelecekte olası bir barış ortamında silah bırakıp siyaset yapacak PKK militanları öldürülüyor.
Öyle anlaşılıyor ki Başbakan, karşılarında kendilerini ‘tasfiye’ etmeye kararlı bütün bir devlet aygıtı olduğuna inanan Kürt siyasi hareketinin içinde bulunduğu ruh halini görmüyor ya da önemsemiyor. İktidarının ilk döneminde adını koymadan da olsa Kürtlerin taleplerini karşılamaya yönelik önemli yasal düzenlemeler yapmış, ikinci döneminde resmen bir Kürt açılımı başlatmış olan Erdoğan, üçüncü dönemine, mesela, kendisine hiçbir yeni Kürt oyu getirmeyeceği gibi, olası Kürt oylarını kaybettireceği kesin olan Muammer Güler’i Mardin’den birinci sırada aday göstererek gidiyor.

Güler ve AİHM
Güler’in adaylığı dahi, başlı başına, AK Parti’nin Kürt meselesine ilişkin yeni politikasına dair bir ipucu veriyor. İstanbulluların her daim 1 Mayıs’ta polise göstericileri dövdüren vali olarak hatırlayacağı Güler, aynı zamanda, Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu olan kamu görevlilerinin başında yer alıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Dink cinayetinde ihmalleri olduğunu tespit ettiği kamu görevlileri listesinde Muammer Güler de yer alıyor. Nitekim, AİHM kararının ardından, Dink’in avukatlarının talebi üzerine, Güler ve diğerleri hakkında bir soruşturma başlatılmıştı. Milletvekili seçilerek dokunulmazlık zırhıyla kuşatılacak olan Güler, en son İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın başındaydı. Şimdi Güler’in Mardin’den aday gösterilmesi, AK Parti’nin yeni dönemde Kürt meselesine ilişkin izleyeceği politikaların habercisi olarak mı okunmalı? Kürt meselesi artık, ve yeniden, hükümetin nezdinde bir terörle mücadele meselesi mi olacak? 1990’larda olduğu gibi...

Dilek Kurban/Radikal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.