1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ak Parti’nin kapıları açık
Ak Parti’nin kapıları açık

Ak Parti’nin kapıları açık

 Davutoğlu “Takdir kendilerinin. Böyle bir gelişme için davete bile ihtiyaç yok. Ne zaman arzu ederse Ak Parti kapıları açıktır” dedi

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aktif siyasete dönüp dönmeyeceği konusundaki tartışmalara ilişkin, “Takdir kendilerinin. Gurur verici bir gelişme olur” dedi. 3 hafta önce Gül ile başka bir konu nedeniyle görüştüğünü ifade eden Davutoğlu, “Orada bir sinyal almadım ama sinyale de gerek yok. Ne zaman arzu ederse Ak Parti kapıları açıktır” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gül’ün adaylığına ilişkin, “Politik siyasi karar Abdullah Bey’indir. Bana göre vereceği karar güzel de olur hayırlı da olur, isabetli olur” sözleri siyaset gündemini belirlerken Davutoğlu’na da Gül’e kapıları açtı.

‘Davete ihtiyaç yok’

Davutoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, “15 gün önce kanaatlerimi paylaşmıştım. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül partimizin öncü kurucularındandır. İlk hükümetin Başbakanı’dır. Ak Parti içinde çıkan ilk Cumhurbaşkanıdır. Ak Parti içinde siyaset yapması hepimiz için gurur verici gelişme olur. Daha önce de zikretmiştim. Takdir kendilerinindir. Böyle bir gelişme için davete bile ihtiyaç yoktur. Ak Parti, Cumhurbaşkanı Gül’ün önceliğinde siyasi hayata katılmıştır. Hayırlı olsun deriz. Hoş geldiniz deriz” dedi.

‘Sinyal almadım’

Davutoğlu, “Siz bir sinyal aldınız mı?” sorusu üzerine, “2-3 hafta önce başka bir vesileyle görüşmüştük ama kendisinden bir sinyali olmamıştı. Sinyal olmasına da gerek yok. Ne zaman arzu ederlerse Ak Parti kapıları açıktır. Bunu söylemek bile fazladır. Dışarıdaki birine kapı açılır. Zaten içeride olan birisi için söylemek fazladır. Kararları ne olursa onur verici gelişme olur. Şahsen geçmiş ilişkilerimiz eskidir. Erdoğan ile birlikte dava arkadaşlığıdır. Biz hep bu yolda 10 yıllardır beraber olmuş insanlarız” diye konuştu.

‘Kale gibi dururuz’

CHP’nin kapatılması için dava hazırlığı olduğu yönünde iddiaların da sorulması üzerine Davutoğlu, şu yanıtı verdi: “Mevcudiyetinden bahsetmek dahi abesle iştigaldir. Parti kapatma diye bir şey bahsedildiğinde dahi olmaz denecek bir hususu CHP karşı çıktığı halde 2010 referandumunda parti kapatılması kalkması için Ak Parti çalıştı ama yeterli çoğunluk olmadığı için parlementoda bu netlikte imkansız hale getirilmedi ama zorlaştırıldı. Herhangi bir kapatma kararı olduğunda Ak Parti kapatma kararı karşısında yer alır. Kimsenin tereddütü olmasın. Mağduriyet edebiyatı içine de girmesinler. Parti kapatma davası söz konusu olduğunda Ak Parti kale gibi durur. Bu senaryolar üzerinden Kılıçdaroğlu ve ekibinin mağduriyet havasına girmemesi lazım. Seçimlerle ilgili ümitleri o kadar zayıf ki böyle söylentilerle olağandışı bir hava veriyorlar. İşte kendilerine açık garanti veriyorum. Ak Parti ne CHP ne MHP ne herhangi bir parti kapatılmasına geçit de vermez izin de vermez.”

 

‘Kadının yeri dünya barışı için önemli’

 

Davutoğlu, BM Genel Kurulu’nda düzenlenen, “Cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi” temalı etkinliğe katılarak bir konuşma yaptı. BM Genel Kurul Başkanı Kahamba Kutesa, BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Hırvatistan Devlet Başkanı Kolinda Grabar Kitarovic de oturumda üyelere seslendi.

Davutoğlu, üç kız babası olarak genel kurula hitap ettiğini ifade ederek, salonda bulunan tüm kadınları BM’nin İstanbul’a açılacak ofisi için bu şehre davet etti.

 

Hedef yüzde 20

Kız çocuklarının okullaşması için Türkiye’de yapılan çalışmaları anlatan Davutoğlu, “Dünyanın çeşitli yerlerinde kız çocukları şiddete maruz kalmaktadır. Daha fazla şeyin yapılması lazım. Esasında atılan adımlar yeterli değildir tek başına. 2015 sonrası dönüştürücü kalkınma istiyorsak dünya nüfusunun yarısı olan kadınları buna katmamız gerekir” dedi.

“Kadının toplumsal yaşamdaki yerinin güçlendirilmesi dünya barışı için son derece önemlidir” diyen Davutoğlu, “Kadın parlamenter sayımız 2002’de yüzde 4 iken 2011’de yüzde 14 oldu. Haziran ayında seçim var ve kadın parlamenter oranı yüzde 20’ye çıkacağını umuyoruz. 2014’te seçimler oldu kadın belediye başkan sayısı arttı” ifadesini kullandı. Genel Sekreter Ban Ki Moon da konuşmasında, “Oy verme hakkı dahi olmayan bir kadının evladıydım.  Bir de dedeyim. Benim kızlarım annemin yaşadığı sıkıntıları görmediler ama bu mücadele sürdürülecek. 8 ülkede kadın bakan yok. Kadının temsil edilmediği beş ülke var. Tecavüz hala savaş aracı olarak kullanılmakta. Dünya kadınlar günü kutlarken onurlu ve fırsat eşitliği olan bir hayat için çalışalım” dedi.

 Milliyet_KIVANÇ EL 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.