1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AK Parti'nin asgari ücret vaadi gerçekçi mi?
AK Parti'nin asgari ücret vaadi gerçekçi mi?

AK Parti'nin asgari ücret vaadi gerçekçi mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun asgari ücreti 1500 tl yapacağız vaadi AK Parti'nin eleştirilerine maruz kalmış hatta dalga geçilmişti.

A+A-

AK Parti'nin asgari ücret vaadine de CHP'nin vaadine yakın bir rakam olunca bu sefer AK Parti eleştirilmişti. Bunun üzerine AK Parti ekonomi kurmaylarına bu durumu halka anlatma görevi verildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücret konusunda açıklama yaptı. 

Şimşek asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması vaadiyle ilgili, "Bazı düşük katma değerli sektörler var, bu sektörler zorlanabilir. Biz o nedenle hesabı çok iyi yaptık, o sektörlere de seçim sonrası bir takım destekler var" dedi.

 

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti seçim beyannamesinde yer alan asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılacağı vaadine ilişkin, "Asgari ücreti özel sektör veriyor. Bazı düşük katma değerli sektörler var, bu sektörler zorlanabilir. Biz o nedenle hesabı çok iyi yaptık, bazı sektörler etkilenebilir, o sektörlere de seçim sonrası bir takım destekler var. Onları nasıl daha rafine hale getirebiliriz, bakacağız" dedi. 

 

Şimşek, TRT Haber'de gündemi değerlendirerek AK Parti'nin ekonomi vaatleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şimşek, 1 Kasım seçimlerine giderken AK Parti'nin, ekonomik vaatlerini ön plana çıkarmasının sorulması üzerine, bunun 7 Haziran seçimleri öncesinde de yapıldığını belirtti.  

 

Bu yıl genel kamuda yüzde 0,5'lik bir açık öngördüklerini ancak bunun yüzde sıfır olacağını anlatan Şimşek, vaatlerin makro finansal dengelere yansıması açısından da risk olmadığını, ülkenin menfaatlerini partinin menfaatlerinin önünde gördüklerini ifade etti. 

 

Ülkede sadece tek başına iktidar dönemlerinde reform yapıldığını hatırlatan Şimşek, "Ya 1990'lı yıllara döneceğiz ya da 2023'e doğru istikrar içinde, daha çok reform, refah ve daha adil paylaşım içine gireceğiz. Son 3 ay bize gösterdi. Bunların AK Parti karşısında birleşmeleri çok kolay. Gelin memleket sorunlarını çözelim dediğimiz zaman, kimi hayırcı, kimi blokçu, kimi başka şeyci" diye konuştu. 

 

Şimşek, asgari ücret konusundaki vaatler hususunda işverenlerle temasının olup olmadığının sorulması üzerine, kendilerinin asgari ücret noktasındaki temkinli duruşlarının da bununla ilgili olduğunu bildirdi. 

 

Devlette asgari ücretle çalışan olmadığını paylaşan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

 

"Asgari ücreti özel sektör veriyor. Bazı düşük katma değerli sektörler var, bu sektörlerde zorlanabilir. Dünyaya açık bir ülkeyiz, bu da bir maliyet unsuru. Biz o nedenle hesabı çok iyi yaptık, bazı sektörler etkilenebilir, o sektörlere de seçim sonrası bir takım destekler var. Onları nasıl daha rafine hale getirebiliriz, bakacağız. 

 

Ama şu bir gerçek, biz 7 Haziran öncesinde iş dünyası ile bir araya geldik ve 'Bakın sizin kesenizden bol bol millet yarışa girmiş. Bu konuda sözünüz yok mu? Bir şey söylemeyecek misiniz?' dedik. Hiçbirinden ses çıkmadı, hiçbiri çıkıp 'Bir saniye, bunu nasıl yapacaksınız, benim kesemden niye vaatlerde bulunuyorsunuz' demedi. Biz de 'Madem öyle, siz sesinizi çıkarmıyorsunuz, demek ki sorun yok' dedik. O zaman daha makul, uygulanabilir düzeyde dedik." . 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.