1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ağabey Yılmaz'dan 3 şey öğrendim
Ağabey Yılmaz'dan 3 şey öğrendim

Ağabey Yılmaz'dan 3 şey öğrendim

Başkan Yılmaz'dan öğrendiklerinin yanı sara 'Ağabey Yılmaz' olarak da Durmuş Yılmaz'dan çok şey öğrendim.

A+A-

Emekliliğinin ilk günü heyecanını yaşayan Yılmaz'ın, "Şimdi kürsüye çıkıp görevi Sayın Serdengeçt…" şeklinde kurduğu cümle başta Başçı olmak üzere salondakileri gülümsetti.

Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası konferans salonunda yapılan devir teslim töreninde kürsüden son kez başkan olarak konuştu: "Bu koltuk bana çok şey kattı. Milletim benim maaşımı ödedi. Sağ olsunlar, var olsunlar diyorum. Keşke mümkün olsa da mükemmel yaptığımızı söylesek."

Herhangi bir ekonomik değerlendirmede bulunmayacağını belirten Yılmaz, "5 iş günü öncesi yasak dönemindeyiz. Bu konudaki değerlendirmeyi Başkan'a bırakacağım. Ekonominin geldiğin noktayla ilgili değerlendirmede bulunmayacağım. Rakamları biliyorsunuz. Vermek istediğim mesaj merkez bankasının kurumsal kimliğinin devamıyla ilgili olacak." ifadelerini kullandı.

Enkaz devralmadığını vurgulayan Yılmaz, "Bizden öncekiler kurum inşaat ettiler, bizde bu duvara taş koyacağız, dedim. Umarım koymuşuzdur. Bizden sonrakiler de kuracaklardır. Kurumsal kimliğin güçlenerek devam etmesi amacımız. Benden sonra gelecek arkadaşların bizim yaptıklarımızdan daha iyi yapacaklarından eminim. Merkez Bankası'nın en büyük gücü insan kaynağı." şeklinde konuştu.

"BANA BU GÖREVİ VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Kendisini bu göreve getirenlere teşekkür eden Yılmaz, bu sözlerine şöyle açıklık getirdi:

"Bizi bu göreve getirenlere teşekkür ediyorum. Böyle bir gelenek yoksa da bunu başlatmak istiyorum. İyi insan olmak, yapılanların kıymetini bilmek. Bunu aşırıya götürürseniz yaranma noktasına getirirseniz kendinize ve sizi getirenlere de zarar verirsiniz. O yüzden teşekkür var ama yaranma olmamalı. İnsani duygu olarak benim bu göreve gelmeme vesile olanlara teşekkür ediyorum."

"BLACKBERRY'E BAKMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Çalışırken elinin altında büyük bir ordu bulunduğunu aktaran Yılmaz, "Bu isteğimiz verileri anında getiriyordu. Artık bu olmayacak. Şimdi Blacakberry'e bakmaya devam edeceğim." dedi.

Başçı'dan halefine: Benim için de başkan Durmuş Yılmaz'dır

Merkez Bankası Başkanlığı görevini Durmuş Yılmaz'dan devralan Erdem Başçı, Yılmaz'ın güzel bir dil sürçmesi yaptığını belirtti. Başçı, "Sizin için Merkez Bankası Başkanı nasıl Serdengeçti'yse benim içinde Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmazdır." dedi. Yılmaz, tören başlarken, "Şimdi kürsüye çıkıp görevi Sayın Serdengeçt…" şeklinde bir cümle kurmuştu.

Merkez Bankası konferans salonunda yapılan devir teslim töreninde konuşan Başçı, Durmuş Yılmaz'ın kaleme aldığı Başkan'dan başlıklı yazıyı okudu. Merkez Bankası'nın politikalarını okuduktan sonra Yılmaz'a dönerek, "Sayın Başkanım planınız planımızdır. Vizyonunuz vizyonumuzdur. Misyonunuz misyonumuzdur." dedi.

AĞABEY YILMAZ

Başkan Yılmaz'dan öğrendiklerinin yanı sara 'Ağabey Yılmaz' olarak da Durmuş Yılmaz'dan çok şey öğrendiğini belirten Başçı, şöyle konuştu:

"5 yıl boyunca birlikte çalıştık. Ben bu dönemde kendisinden 3 şey öğrendim. Bu 3 şeyin bir arada olabileceğini öğrendim. Tevazu; Merkez Bankası başkanları mütavazi olabiliyormuş. Ortak akıl; Merkez Bankası başkanlarının mutlaka ortak akla önem vermesi gerekiyormuş. Kararlılık; Merkez Bankası başkanlarının son derece kararlı olması gerekiyormuş. O yüzden sayın başkanım size tüm Merkez Bankalılar ve tüm ülkem adına içten teşekkürlerimi sunuyorum."

Kürsüdeki duygusal ve heyecanlı konuşmanın ardından Başçı ve Yılmaz el sıkıştı.
 

cihan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.