1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. ADAYLAR, YEREL BASINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ OLUYOR MU?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

ADAYLAR, YEREL BASINI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ OLUYOR MU?

A+A-

Sıkıldık değil mi seçim muhabbetlerinden..Bunun en büyük sebebi bağrımızdan kopan  belediye başkan adaylarının ziyaret adına yaptıkları anlamsız geziler ve  hemen hepsi birbirinin aynı haberleri.. Bu muhterem zatlar, seçim  propagandası yaparken yasaklanan afiş bayrak ve broşür gibi etrafta pek hoş olmayan görüntüler bırakan metalardan uzak durmaya gayret ediyorlar. Hemen hepsi bir ziyarete giderken arkasında bir basın ordusu götürür. Özellikle haber verirler bir de gelin diye..Eee sonra ,haberlerini yaptırırlar.. Malum seçim dönemi basınla ilişkileri sıcak tutmak lazım, lazımda ya destek..Okulda bize  seçimin demokrasinin temel taşı olduğunu öğrettiler . Yıllar geçtikçe öğrendik ki,seçim denen demokratik olay aslında tamamen  ekonomik bir durum bazıları için..Seçim, esnaf için,ticaret yapanlar için, 4 – 5 yılda bir gelen, aslında her ay gelmesi arzulanan bir pastaymış meğerse..Siyasiler açısından bir cadı kazanı olan seçim diğer sektörler açısından da bir nimetmiş  .Seçim dönemi fotoğrafçılardan, reklamcılardan tutunda, ses düzencileri, matbaalar, eşantiyoncular , bayrakçılar ve daha bir çok sektör için bulunmaz fırsat. ‘Ya seçilemezse’ diye paranın peşin alınması, ürün kısa süre kullanılacağından, düşük kaliteli malzeme kullanılması hep bu dönemin olmazsa olmazıdır.Tabii süre kısa, fiyatlar  fahiş..Bir  başka  sektör ise basın.
Bazı gazeteler seçime birkaç ay kala kurulurlar. Tesadüf müdür sizce?
Neden bu tür gazeteler seçimlerden sonra sözde maddi zorluklar yüzünden kapanır veya bir daha ki seçimlere kadar yayım hayatlarına ara verirler?
Aklı başında bir çok insanının, bu gibilerin farkında olduğunu bile bile hangi yüzle yepyeni bir gazete çıkartıyor havalarında dolaşabiliyorlar anlamak mümkün değil..
Özellikle seçim döneminde siyasilerin hassas olduklarını bilen bu kurnazların tek amacı, siyasiler ve siyasilerin sponsorları sayesinden pastadan pay alabilme çabası ..Başka da bir şey değil..Gazete açılır açılmaz dayanırlar adayların kapısına “Efendim, siz adayın haberlerine geniş yer vereceğiz vermesine de, malum yeniyiz, kriz de var.
Efendim, belediye başkanı adayı olarak  şu konuda biraz zayıf kalıyorsunuz , halk duyarsa zora düşersiniz, biz bu konuya girmeyeceğiz girmesine de, malum yeniyiz, kriz de var. Tabii fark ettiniz değil mi cümledeki tehdit kokusunu!!
Efendim  aday olarak  yüzünüzü  seçmene sık sık göstermek lazım, aşinalık yaratsın. Koca bir fotoğrafını bizim gazeteye koyacağız koymasına da, malum yeniyiz, kriz de var. Rakip aday hakkınızda şunları söylemiş, gelin bizim gazeteye bir karşı açıklama yapın, başlığı da vurucu yaparız, yapmasına da, malum yeniyiz, kriz de var.Aday tüm bunlara dayanamaz ve adı sanı duyulmamış bu gazetelere verir reklamını.Sonuçta adı yerel basına destek olur. Birde hepsinin künyesinde “Basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir” yazmaz mı?
Kuruluş tarihi seçime yakın olan gazetelerden seneye bugünlere kadar aralıksız yayınını sürdürecek olanlar yukarıda yazdıklarımdan alınmasın lütfen. Onların yayım hayatına başlıyor olmalarını kutluyor, başarılar diliyorum.

Fakat istikrarlı ve deneyimli yerel basın çalışanları bu gibi aşağılık davranışlara gerek duymaz.Zaten belediye başkan adayları da , seçildikten sonra birlikte çalışmaya devam edecekleri yerel basını tanımalı ve gerçekten emek verenlere destek olmalıdır.Kısa bir süre kala yerel basından destek alarak, ilan ,reklam, büyük boy resim ve broşürlerini yayma imkanı bulabilirler diye düşünüyorum.Bence onlarda düşünse fena olmaz..Ciddi anlamda aranan okunan yerel gazeteler var , bunları değerlendirmekte de büyük yarar var ..Bizden söylemesi..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.