1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ADALET İÇİN HZ.ÖMER OLMAK ŞART MIDIR?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ADALET İÇİN HZ.ÖMER OLMAK ŞART MIDIR?

A+A-

ADALET İÇİN HZ.ÖMER OLMAK ŞART MIDIR?    
  

Halife Hz. Ömer, bir vergi meselesi yüzünden Medine'de 01.Kasım.644 Cumartesi Sabah namazı sırasında Ebû Lü'lüe tarafından hançerlenmişti. Saldırgan intihar ederken, Hz.Ömer olaydan 3 gün sonra şehit olmuştu. Yani tam 1370 sene önce bu hafta.. İşte tam sene-i devriyesinde Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica son yüzyıllarda hiç de alışık olmadığımız sıra dışı davranışlarıyla dünya gündemine oturmuştu.. Hem de iki Halife Ömer ve Nuşirevan’ı Müslüman alemine anımsatırcasına..
                

İKİ ÖMER VE NUŞİREVAN’IN YAŞAM tARZLARI
           

# İslamın 2. halifesi Hattap oğlu hz. Ömer, gösterişten uzak yaşıyordu. Günlük gideri çok mütevazı idi. O’na göre bir köle ile efendi arasında fark yoktu. Gösterişli ve pahalı değil, çoğu zaman yamalı elbise ile gezerdi. Bu nedenle tanımayan kişi, halife olduğunu asla anlayamazdı. Adaleti sağlamak için ilk kez bağımsız kadılar tayin etmişti. Yoksullara yardımda asla din ayırımı gözetmezdi. Memurların haksızlık yapmalarına asla göz yummazdı. Halka karşı son derece şefkatliydi. "Fırat kıyısında bir deve helak olsa, Allah bunu Ömer'den sorar diye korkarım" derdi. Hz. Ömer emir ve yasaklarının uygulamasına önce kendi ailesinden başlardı..
 # Emeviler dönemi halifesi Ömer bin Abdülaziz, Ömer bin Hattab'in torunu olup her şeyiyle dedesi Hz. Ömer’i andırıyordu. Genç yaşında halife olduğunda kendisine gelen saltanat atını gönderip kendi katırıyla saraya gelmiş, tahta oturmak yerine bir minder üzerine bağdaş kurmuştu. Giysileri keten ve pamuktan olup o kadar süsten uzaktı ki görenler O’nu bir uşak zannedebilirlerdi. Bu yüzdendir ki evlerine ziyarete gelen bir misafir kadın, bahçe duvarını tamir eden yamalı elbiseli olan Halife Ömer’i hizmetçi sanmıştı.
 # İslamiyet öncesi Sasani devletinin başında 49 sene hükümdarlık yapan Nuşirevan, hiç kimseye zulüm yapmamış ve zorla bir şeyini almamıştır. Adaleti ve doğruluğuyla tanınmıştır. Bu yüzden Peygamberimizin O’ndan övgü ile bahsetmiştir.. Öldüğünde tabutu tüm memleketi dolaştırılarak kimin hakkı varsa alsın diye tellal bağırtılmasına rağmen, “benim ondan şöyle bir alacağım vardı” diyen tek bir kişi çıkmamıştır.
 # Bütün bu örnekler geçen milenyuma aittiler. Bunları tarih kayıtlarından öğreniyoruz.. Ya günümüzde rakiplerine kibir, kin, iktidar hırsı, lüksün etkisinden uzak durmaya çalışan devlet adamları yok muydu?
         

Jose Mujica’NIN ESRARI 
  

Geçtiğimiz günler Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, (kısa adıyla Pepe), rahatsızlanınca sıra numarası alıp, bir hastanenin acil servisinde beklerken görüntülenmiş ve sosyal medyada en çok paylaşılan haber olmuştu. Eski model Volkswagen otomobil ve traktöründen başka mal varlığı olmayan, devletin tahsis ettiği lüks konutta kalmak yerine eşinin başkent dışındaki çiftlik evinde yaşamayı tercih eden ve güvenliğini sadece iki polis memuru ve bir ayağı sakat köpeği ile sağladığı evinin suyunu bahçedeki bir kuyudan temin eden Pepe’ye bazıları salak bile diyordu. Başında bulunduğu devlet kasasından bir kaç milyar parayı kendisi için ayırmayı beceremediği için.. Ama O, tam aksine 12 bin dolar tutan aylık maaşının yüzde 90’ını bağışlayarak kalan maaşı ile yaşamını sürdürüyor ve “Bazı insanların yatacak yer bulamadıkları bir dünyada, niçin büyük köşklerde yaşamak isteyenleri hiç anlayamıyorum” diyordu. Mujica’nın göreve gelmesiyle birlikte ülke, ekonomik anlamda iyileşmeye doğru giderek, yüksek gelirli ülkeler grubuna giriyordu. Böylesi erdemli olan Pepe, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chávez’in 2013’teki cenaze töreninde haklı olarak tüm devlet başkanlarınca ayakta selamlanıyordu..
              

DEĞERLENDİRME
            Adalet, bir ülkenin yönetilmesinde olmazsa olmazlardandır. Hz. Ömer, "Bende bir eğrilik görürseniz doğrultunuz" demiş, milletin adaletsizlik karşısında boyun eğmemelerini istemiştir. Bu yüzden orada bulunanlar "Eğer sende bir eğrilik görürsek kılıçlarımızla düzeltiriz" cevabını verip onun huzur duymasını sağlamışlardır.. Son sözü Timurlenk’e versek, yanlış olur mu? “Ülkeler kılıçla alınır, ancak adaletle korunur”..
   İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.