Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet

A+A-

Adalet

Adalet duygusu her işimizin temeli olması gerekmektedir. Bütün işlerimizden görünenlerle, görünmeyenler de adil olmamız gerekmekte. Bunu herkes dillendirmekte.

İnsanların güvenini kazanabilmek için mutlaka adil olmalıyız. Adalet dediğimiz de “adalet kavaramı” kitap sayfalarında kalmamalıdır.

 İnandığımız düşünce ne olursa olsun, insanları hakkı söz konusu ise evrensel hukukun gereklerine göre hareket etmeliyiz.

Hesap verebilir şekilde işlemler yapmalıyız. Vicdani sorumluluğumuzu unutmamalıyız. İnsanlık tarihinde nice dediği emir, işareti uygulanan, bakışından korkulan, kudretiyle insanları titreten niceleri geldi geçti.

Aynı yapanlarla, yapılanlarda ölecekler.

Dünyanın en adil olana kalmadığı gibi, en acımasız insanlara da dünya yar olmadı. Dünyanın sonu var. Bunu hepimiz biliyoruz.

Uygulamalara bakınca da insanımız hiç ölmeyecek, hesap vermeyecek gibi davranıyor. Hiç bilmiyor gibi davranıyor.

Hakkımızın teslim edilmesini hepimiz istiyoruz. Sadece kendimizi düşünerek hareket eder isek doğruyu bulamayız.

İnandığımız adaletle, uyguladığımız adalet arasında dağlar kadar fark oluyor gibi geliyor bazen. Öyle ki, yanlışı uygulamaktan çekinmediğimiz gibi üstelik yanlışımızı bilerek, doğru olduğunu savunuruz. Yanlışa yanlış diyemeyiz.

Böyle düşünenlerin en büyük yanılgısı, başkalarını hep yanlış yapar görmeleridir. Böyle düşünen insanların dedikleri olduğu sürece,  doğruluğu ve yanlışlığı önemli değildir.

Ne yazık ki, bu insanlar kendi görüşlerini mutlak doğru olarak görürler.

Bu tür düşünce sahibi olan kişilerin ilişkileri, icraatları hep doğrudur, yanlışta olsa çünkü doğruyu ve adaleti en iyi onlar bilir.

Aslında yanlış yoldadırlar ama nasıl oluyorsa çığırtkanlıkları sayesinde kamuoyunu da yanıltmayı başarırlar.

Bizlerin niçin doğru düzgün iş üretemediğimizin en büyük nedeni de bu olsa gerek. Kişilerin itibarıyla oynamak, insanların emeğini çalmak, kişilerin dert çekmesini adalet olarak görmek.

Atalarımız savaşa giderken üzüm asmasından üzümünü yediklerinde, parasını asma kütüklerine bağladı diyenler, bugün acaba kendileri adaletin neresindeler?

Adil olmak en güzel vasıftır.

İnsanların gözünü boyayarak bir yerlere gelmek çokta uygun değil. İnsanın kendi emeği olmadan başkasının yerine bir şekilde sahip olanlar mutluysa denecek söz bitmiştir.

Allah yardımcısı olsun bu tür kişilere.

Adil olmayı biz kültür olarak okuduk.  Gücümüz yettiğince de hep savunduk, savunmalıyız da. Fatih sultan Mehmet mahkemede sanık sandalyesine oturmuşsa, biz ne oluyoruz da hakkını arayan kişilere kafa tutuyoruz?

Faruk lakaplı halifeye, üzerinde ki elbisenin haksız kazanç olduğunu ifade eden birisine, oğluna, oğlum izah et talimatı veren insanlar büyüktü, hem de çok büyüktü.

Onlar öyle yaşadılar ki, başkasının hakkı üzerime geçer diye titrediler. Korktular, uyku uyumadılar. Kul hakkına tecavüz mü ettim diye uyku tutmadı kendilerini?

Bu gün ise bazı insanlar, makam elde etmek için nasıl desiselerle makama gelirim diye planlar yapar hale geldi.

Yerine göre günümüzde ki bazıları, insanları gammazlayarak bazılarının hakkının elinden alınarak, hakkı olmayanların makama oturtulmalarının yolunu açar oldular.

Dünya bu tür insanların yaptıklarının karşılığını vermiştir.

Adalet sözlüklerde kalmamalıdır.

Herkes kanun önünde eşittir. Ölçüleri herkes kendi koyarsa yönetmelikleri çiğnemiş olur. Yönetmeliği çıkaran kurumu tanımıyorum anlamı çıkar mı dersiniz?

Tanımadığımız kişilerin emirlerini tutmayız ya. Gücünü kabul etmiyorum demek istemiş olmaz mıyız? Acaba yönetmeliği tanımam anlamını kapsar mı?

Bizler adalet diyerek adaletsizliğe çanak tutarsak, neslimize kötü örnek olmuş oluruz. Geçenlerde arkadaşım dedi ki, iyi ki adalet var.

Elbette kanunsuzlukların tespitiyle uygulayanlar cezasız kalmayacaktır. Kalmamalıdır da, haklı hakkını almalı.

Kamu oyununu yanıltma yolunu seçenler sonra doğrular açığa çıkınca ne derler acaba?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.