1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. AÇILIM VE ÖTELENME ARASINDAKİ ÇİNGENELER
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

AÇILIM VE ÖTELENME ARASINDAKİ ÇİNGENELER

A+A-

Sürekli ötelendikleri halde, çok renkli insanlardır Çingeneler. Kin ve umutsuzluğu tanımamaları, tüm dünyada bilinen belirgin özellikleridir. Onlar hakkında olur- olmaz çok şeyler söylenmiş ve yalmıştır. Bu tevatürler, onların küçümsenmelerine ve halk arasında ötelenmelerine yol açmaktadır. Kimdir bu Çingeneler?...
Kimdir bu Çingeneler?...
Nerede olursak olalım orada Çingeneleri görebiliriz. Ürkek, mütevazi ve çekingen tavırlarıyla adeta “ben buradayım” derler. Size evinizde en gerekli şeyi ayağınıza getirip satar ve üç- beş kuruş kazanıp evlerine götürürler tabii.. Hangi ülkeye gitseniz görebilirsiniz bunları. Göçebeliğe tutkun olduklarını gene bir Çingene atasözünden anlayabiliriz :"Evde oturan, ölür!" Meydan kavgalarından hemen sonra sanki bir şey olmamış gibi birbirleriyle sarmaş dolaş oldukları çok görmüşümdür. Çingenelerin nereden geldiklerini merak ettim. Çok kesin olmamakla birlikte V-XI. yüzyıllar arası Hindistan'dan İran, Suriye ve Ermenistan üzerinden Anadolu'ya geçtikleri rivayetini öğrendim. Bu rivayeti destekleyen Bizans’lı ünlü tarihçi Nikeforos, Çingenelerden oluşan akrobatların 1322 yılında İstanbul’da olduklarını belirtiyor.
ÜLKELERE VE BÖLGELERE GÖRE ÇİNGENELER
Anadolu’da Çingenelere çeşitli isimler takılmış.. Edirne’de Çerge, Konya’da Bala, Tekirdağ’da Şopar, Diyarbakır’da Mıtrıp, Adana’da cono, Hakkari’de Dom, Erzurumda Poşa ,Yunanistan’da Athingani, Fransa’da Bohemian, Azerbaycan’da Garaçı , İran’da Luri, İtalya’da Zingarelle denen Çingeneler dünyada yaklaşık 15 milyon Türkiye'de ise 600 bine civarındadır. Ülkemizde siyaset ve sanat dünyasında çok meşhur hale gelip kimliklerini gizleyenleri Çingene yazar Mustafa Aksu, “Çingene olmak”adlı kitabında açık açık afişe etmiş, adı geçen milletvekilleri, başbakan, bakan, vali, sinema ve ses sanatçılarından bazıları isimleri açıklandıktan sonra yasal yollarla yazarı mahkemeye verdiklerinden ben de adları yazmayacağım. 8 nisan “Dünya Roman günü”dür.
İSLAMİ AÇIDAN ÇİNGENELER
Konuyu bir de İslami açıdan bakarak tamamlayalım. İslam Dini Çingeneleri diğer ırklardan hiç ayırmamakta, onlara yapılmakta olan ötelenmeyi doğru bulmamaktadır. Zira Yüce Peygamberimiz (a.s.) Veda Hutbesinde şöyle buyuruyordu: “Ey insanlar! Dikkat edin, Rabbiniz birdir, babanız birdir. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da bir Arap üzerine, beyazın bir zenci üzerine, bir zencinin beyaz üzerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâdadır.” Bu durumda Çingenelerin diğer milletlerden farkı yoktur. Bir de yaygın bir söylentiye göre Çingenelerle cinsel ilişkiye giren kişi, 40 yıl cenabet kalır, banyoda ayağının altındaki tuğla eriyinceye kadar yıkanmadan cenabetlik gitmezmiş. Bunlar aslı astarı olmayan tevatürlerdir. Ancak bütün bunlar, Çingenelerle zinayı mübah kılmaz. Zira haram olan zina, Çingene ile de haramdır.
SONUÇ
Keşke insanlar, Çingeneleri öteleyip toplumdan ayrıştırmaya çalışmak yerine, kendi yaşamlarına daha dikkat etseler.. Son sözü şairinsralarına bırakıyoruz.
Ben de anne kuzusuyum, Ben de umutlarla doluyum…

Ben de üzülür ve ağlarım. Ama ben bir Çingeneyim.
Yerim yurdum neresidir? Bana kimse söylemez ki..
Selam bile veren olmaz.. Çünkü ben bir Çingeneyim…
İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum