1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. AÇILIM ÇUKURU VE REFERANDUM
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

AÇILIM ÇUKURU VE REFERANDUM

A+A-

            AÇILIM ÇUKURU VE REFERANDUM 

              Açılım”; uyku haletindeki insanların zihnini yiyerek hareket edip yürüyebilen ve böylelikle ayakta kalabilen, ancak günün birinde yafta gibi yapıştığı ağızlarda bile tat bırakmayacağı hususunda yüksek endişeler beslediğimiz bir ifrit ifadenin tam karşılığı olan kelime…  

              Açılım”; telaffuzunun yapıldığı ilk günden beri Anadolu insanının üzerine karabasanlar gibi kapanarak, adeta kuluçkaya yatan ve çözülmesi belki de elli yılımızı alacak bir kördüğümün lügatteki anlamından çok ötelerdeki bir bambaşkalaşmış şekli… 

              Açılım”; efsanevi büyülü bir çehrenin(!) çenesinden dökülmüş, ancak milletimizin bin yıllık birliktelik bünyesine tefrika derdini musallat edeceğinden tedirginlik duyduğumuz matah kelime…  

              Açılım”; birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ve barışın asırlarca kuvvet mısraları yazdığı bu coğrafyada sulh kapısını kapayarak, ayrılık tohumlarını saçacak gibi güvensiz bir duruşu harflerinde gizleyen güdük kelime… Seni hiç ama hiç sevemedik.  

               Ancak ey ifrit kelime! Sen siyasi gündemimize bağdaş kurup oturdun diye karamsarlığa kapılıp özgüvenimizi kaybetmedik. Bu coğrafyada bin yıldan beri tüm fonksiyon ritimleri aynı frekansta çarpan milletimizin yüreğini, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif ERSOY mısralarında şöyle anlatır: 

               Değil mi cephemizin sinesinde iman bir

                Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir

                Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz

                Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!”  

              Şairin satırlarında ifade ettiği millet birlikteliğini “Açılım” adındaki ifrit kelimeye ve bahtsız savunucularına rağmen, Anadolu"da hâkim kılmak ortak mefkûremiz olacaktır. Bu sendeleme nöbetlerini kısa sürede atlatarak bu milletin yüreğinin topluca sonsuza kadar beraber çarpması hayat ve memat meselemiz olacaktır. 

              “Açılım” adındaki ifrit kelimeye rağmen şurası iyi bilinmelidir ki; Anadolu insanının kanları ile hudutları çizilen ve tarihin tapu kayıt arşivine bir misak-ı milli manifestosu olarak kaydı düşülen bu şüheda coğrafyası, ebediyete kadar bu necip milletin yurdu olmaya devam edecektir.  

              “Açılım” adındaki ifrit kelimeye rağmen şurası iyi öngörülmelidir ki; 20.asrın ilk çeyreğinde tarihin esaret kafeslerinden aydınlığa kanat çırpan bu milletin siyasi iradesi, şimdilerde vatan semalarında yücelmiş bir bağımsızlık kartalıdır. Bu keskin bakışlı yol gösterici karakter; birliğin, beraberliğin, barışın, kardeşliğin, umudun, inancın ve özgürlüğün adresi bu topraklarda bilinen kabiliyet ve kimliği ile belki merhametin fedailiğini yapacaktır, ancak şer ve ihanet odaklarına arzuladıkları imkân ve şarlatanlıkları sonsuza kadar haram kılacaktır. Üstte mavi gök çökmedikçe, alta yağız yer delinmedikçe memleketimizi, kimliğimizi, düzenimizi, töremizi ve bu aziz milletin birlikteliğini hiç kimse bozamayacaktır. Bu böyle biline.

      Eğer bu mübarek ülkeyi sonsuza kadar milletimizin bir cennet bahçesi, yaşam alanı, vatan coğrafyası ve hayat merkezi yapmak istiyorsak, her birerimiz taşıdığımız yüksek değerlerin farkında olmalıyız. Ve o değerlerimizi harekete geçirmeliyiz. Efektif olma özelliğimizi harekete geçirme günlerimizin en önemlilerinden birisi 12 Eylül 2010 tarihidir. Bu mütevazı Anadolu topluluğu; cevherden âli yüreklerinin vicdan kanaatleriyle kurgulanan tuzakları öngörerek “açılım” kumpasının temyiz mertebesi olan referandumda emperyalizme ve işbirlikçilerine “hayır” diyecektir. İstikbalimizi aydınlatacak, yarınlarımızı mutlu kılacak ve gelecek nesillerimizi teminat altına alacak hukuk sigortamızın bir mayın gibi parçalanarak, ihanet şebekelerinin zembereği ve fren tertibatı boşa çıkmış bir arızalı buldozer gibi milletimizi ve devlet yapımızı ezmesine referandumda kullanacağımız “hayır" oylarımızla müsaade etmeyeceğiz. Yaklaşan bayramınızın hayırlara vesile olması temennisi ile hoşçakalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar