1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Açık sözlülük
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Açık sözlülük

A+A-

 

Açık sözlü olmak erdemliliktir, hele olmayacak işlerin olur gibi göstermeden usulüne uygun ifadeyle anlatarak olmayacağını ifade edebilenlere ne mutlu…

Olması mümkün olmayan vaatlerde bulunmakta o kadar sevimsizdir. Kimse aldatılmak istemez, aynı şekilde aldanmakta hoşuna gitmez..

Bizim hayatımızda durum bunun tam tersi oluyor. Açık sözlülük yerine başka türlü konuşmalar yapılıyor. O yüzdende konuşmaların ehemmiyeti kalmıyor.

insanlara olan itimat duygumuzu kaybediyoruz. Kişiler bazında da oluyor bu.

Hayatta insanımız kitapta yazmayan gerçeklerle karşılaştığında şaşırıyor. Aslında şaşırmasına , şaşırmak gerekir. Çünkü insanların değer yargıları eskisi gibi belli ölçülere göre değil ki, menfaatlere ve çıkar ilişkilerine bağlı.

Şimdi ki insanların bazısında söz vermek basite indirgemiş durumda. Söz veren kişi sorumluluk duymadığında söz vermiş , konuşmuş ne fark eder ki…..

Eskiden sözün ehemmiyeti vardı. Kişi tüm fedakarlığı yapardı ama o kadar ar sahibi olması nedeniyle sözüme halel gelmesin diye zarar görse de sonucuna katlanır , sözünün gereğini yerine getirirdi.

Günümüz insanının en önemli kaybettiği değerlerin başında açık sözlülük özelliğini yitirmiş olmasıdır. Açık sözlü insanlardan kimse zarar görmez. Ancak sözünü gizleyen içindekini aktarmayan ve de kişinin aleyhine düşündüğü halde farklı görünüyorsa o kişinin yanından kaçmak gerekir.

Hayatta beklentisi olup ancak beceriksiz kişiler böyle gizli davranışlar içine girer. Yaptığı işi yapmadım der.

bu tür başarısız insanlar  işinin ehli olup olmadığına bakmadan kim olursa olsun , amacına ulaşmak için hakkaniyet gözetmez. Gözetmediği içinde açık konuşmaz.

Sözüm odun gibi olsun demeyeceğim usule uygun olmak şartıyla , kimliğimi zedelemeyecek kıvamda söylemek isterim. Sonuçta insan bizim muhatabımız.

Hakkında değerini koruyarak , kişilerin toplum nezdinde ki durumunu göz ardı etmeden ifadelerimizi seçerek konuşmak gerektir.

Kişilere olan kızgınlığımız  hakkını çiğnememize neden olmamalıdır. Hepimizin ufak tefek konuşmamız esnasında hatamız olmuştur. Açık konuşurum arkadaş ben demek, aklınıza geleni konuşma hakkı vermez.

Önemli olan hatanın farkına varmak bir daha sadır olmasını önlemektir. Allah akıl vermiş bizler düşünsünler diye.

Ölçülü olsunlar diye. Her aklımıza geleni konuşmamız bizim kalitemizin ne derece de olduğunu gösterir.

İnsanlar karşısında ki insanında izzeti nefsini düşünmelidir. Açık sözlüyüm ben duramıyorum demektense kişi yalnız kaldığında incitmeden , kırmadan nezaket kuralları çerçevesinde  anlatmalıyız.

İnsanlar birilerini severken önemsedikleri hususiyetler vardır. Sıcaklık muhabbetin samimiyeti, yüreklilik doğruluk gibi özellikler.

Hasetsen insanımız daha çok açık sözlü olan kişileri hep bağrına basmıştır.yanındayken olumlu konuşan, yanından ayrıldıktan sonra ise farklı konuşan kişilere insanlar kırılıyor.

Kapalı konuşmayan insanları takdir etmek, onlara sahip çıkmak gerekiyor. Hayatın her alanında açık sözlü olmak gerekiyor.

Bir yerde doğruluk adına konuşanın, başka mekandaysa türlü konuşuyorsa onun  değeri kendi kadardır.

Üsluba dikkat ederek konuşma usulünü bilmek insanın değerine değer katar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.