1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ABD’DE MALİ KRİZİN PERDE ARKASI
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD’DE MALİ KRİZİN PERDE ARKASI

A+A-

Dile kolay söylemesi ama, dünyayı doyuran ABD, yardıma muhtaç olmaktan zor kurtuldu. Yerküreyi ilgilendiren ABD hükümetine kepenk kapattıran mali kriz sona erdi.. Ülke temerrüde düşmekten son anda kurtuldu.. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ABD ekonomisi federal bütçenin reddedilmesi yüzünden kısa süre için durmuş ama dünya bundan etkilenmişti.. Amerikan devleti 16 gün kapalı kalmıştı. Bu işin perde arkası neydi, içte ve dışta etkileri, halka yansıması nasıl oldu? Şimdi bunları konuşalım..

KRİZ NASIL ÇIKTI

Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu Senato’da ABD bütçesi, 46 evet oyuna karşı 54 ‘hayır’ oyuyla reddedildi. Zira ‘Obamacare’ olarak adlandırılan, düşük gelirlilerin sosyal güvenlik hizmeti almalarını mümkün kılan harcama kalemine Cumhuriyetçiler soğuk bakarken, Demokratlar ise yoksullara, devletin sübvanse edeceği sağlık sigortası alma şansı tanıması nedeniyle bu sisteme destek veriyordu. Başkan Obama, Federal Hükümetin ‘borç tavanının artırılmasını istiyordu. Cumhuriyetçiler ise yeni vergilere yol açacağı ve küçük işletmelere ek yük getireceği gerekçesiyle yasaya karşı çıkıyordu. Ancak durumun bir de perde arkası vardı. Derin ABD, Müslümanların bir araya gelmesini, Obama’nın İslam dünyasıyla iyi ilişkiler kurmasını, hatta Suriye’yi vurmasını istemiyordu. Bu güçler, ekonomik uçurum oluşturarak Başkan Obama'nın bir nevi 'burnunun sürtmesini istiyordu. Zaten Obama da bu durumu “ekonominin çarklarına çomak sokmak istiyorlar, bu 'üretilmiş krizdir” şeklinde yorumluyordu...

KRİZİN İÇTE VE DIŞTA YANKILARI

Kriz nedeniyle geri kalmış ülkelerde görülen sahneler, ABD’de yaşandı. Ülke, temerrüde düşmekten geçici olarak kurtuldu ama, bu kısa süre zarfında dünyaya rezil oldu. 800 binden fazla memur ücretsiz izne çıkarıldı. Gazilik ve emeklilik ödemeleri ile dar gelirli ailelere gıda yardımı durduruldu. Vize ve pasaport işlemleri yapılamadı. Ancak, Güvenlik güçleri, İtfaiye, Ulusal Orman Hizmetleri, Sağlık ve Posta işleri gibi olmazsa olmazlar devam ettirilecekti. Merkezi ABD'nde New York 'ta bulunan uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) ‘a göre ABD ekonomisi 24 milyar dolar kaybetti. Buna bağlı olarak ABD yönetimi Pekin ve Tokyo’nun baskısına maruz kaldı. Çünkü bu iki ülke, ABD’den borçlarını finanse etmek için tahvil ve dolarlarına milyarlar yatırarak en büyük alacaklısı durumda idiler. Bu kriz dünyayı böylesine olumsuz etkilerken bazı ekonomistler, Türkiye’ye olumlu katkı sağladığını (!) söyleyerek halkımızı rahatlattılar..

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

Cumhuriyetçilerle Demokratların uzlaşması sonucunda sona eren kriz ile Hazine'ye 7 Şubat 2014'e kadar borçlanma yetkisi verildi. Karizmatik yapısı bozulan ABD, krizden tam kurtulmuş oldu mu? Hayır.. Şimdi Amerikan yönetimini cesur uygulamalar bekliyor. Kamu harcamaları ve sosyal programlarda tasarruflar ile işsizlik yardımlarının sona erdirilmesi gibi.. Bir taraftan yoksullara yardım isteği , diğer taraftan bunların çoğunun istemeden de olsa geri alınması.. Yani sakal bıyık hikayesi..

İyi haftalar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.