1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3.   ABD IŞİDI NİÇİN BOMBALIYOR
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

  ABD IŞİDI NİÇİN BOMBALIYOR

A+A-

 Pentagon, ABD’e ait savaş uçakları Irak'ın Erbil kenti yakınlarında düzenlenen saldırılarda, IŞİD konvoylarını vurduğunu açıkladı.. ABD sözcüsü, IŞİD topçu araçlarının ABD personelinin de bulunduğu Erbil’i savunan Kürtlere saldırmak için kullandığı için savaş uçaklarının IŞİD'in Kuzey Irak'taki pozisyonlarını hedef alarak saldırdıklarını ve bu ilerleyiş durduruluncaya kadar saldırıların süreceğini belirtildi. Başkan Obama bu amaçla ABD hava kuvvetlerinin hava saldırılarına izin vermişti.

         ABD SALDIRI KARARINI NEDEN VERDİ

  Bilindiği üzere IŞİD, Musul’u hiçbir direniş olmadan ele geçirmiş, Türk Konsolosluğu personelini de rehin almıştı. Ele geçirdiklerini kafalarını gövdelerinden ayırarak kameralara poz veren bu örgüt, toplu katliamlara doğru giderken başta Türkmenler ve Yezidiler olmak üzere binlerce insanı ölüm korkusu sardı. IŞİD, önlerine çıkan ve muhalif bildiği herkesi ‘kâfir’ diyerek öldürmeye başladı. Önce Suriye’de yüz Türkmen köyünü ele geçirip, teslim olan dört kişinin başlarını gövdelerinden ayırarak, vücutlarını şehir meydanında çarmıha gerip sergiledi. Sincar'daki 500 Yezidi’yi öldürdü, 500 kadını cariye olarak esir aldı, 30 bini aşkın aileyi de göçe zorladı . Evlerini terk ederek Sincar dağlarına kaçan Yezidilerden bazıları açlık ve hastalıktan hayatını kaybettiler. Kalanlar aç susuz kurtarılmayı beklemeye başladılar.. Bölgeden Yezidi’lerin acı durumlarını anlatan muhabirin haber sırasında ağlaması üzerine Iraklı haber spikeri de kendisini tutamayıp ağlamaya başladı. Bunun üzerine önce havadan yiyecek ve içecek yardımı yapıldı ve On bin Yezidi Sincar Dağı'ndan helikopterle alınarak Duhok'un Batel ilçesine getirildi. Tahliye sırasında IŞİD militanları sürekli ateş açtı. Müslüman olmadıkları için katledilen Yezidiler, Ortadoğu'nun en eski topluluklarından biri olarak biliniyor.

              IŞİD NEDIR NE DEğILDIR

  IŞİD, 2004 yılında “Tevhid ve Cihat” adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak’ta kuruldu. Sonra Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide’ye katıldı. Adını “Mezopotamya’da El Kaide” olarak değiştirdi. Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir’in bir baskında öldürülmeleri üzerine Ebu Bekir El Bağdadi örgütün lideri oldu. 2013 Şubat’ında, El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını ilan ederek Suriye’yi terk etmesini istedi ve Suriye’de temsilcisi olarak Nusra Cephesi’ni ilan etti.. Nusra ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. IŞİD’in Suriye’deki askeri gücünün 6-7 bin, Irak’ta ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar oluşuyor. Dünyanın bir yıldır takip ettiği ve kod adı Ebu Dua olan Ebubekir Bağdadi, Irak, Suriye ve Ortadoğu'nun geleceğini şekillendirmek istiyor..

               TÜRKİYE VE IŞİD

Türkiye IŞİD'i kontrol altında tutabilir mi? Pek mümkün görülmüyor. Katı bir ideolojiye sahip ve pazarlık yapmıyor. Zira Suriye'den çekilmek değil, kalıcı olmak istiyor. Bu nedenle muhaliflerin kurtarılmış bölgelerini ele geçirmeye çalışıyor. Türkiye'ye özel kin besliyor. Bunun göstergesi olarak Türkiye'nin Suriye'deki toprağı olan Süleyman Şah Türbesine saldırı düzenleyeceğini açıklıyor. Suriyeli muhalifleri, Türkiye ve ABD'yle işbirliği yapmakla suçluyor ve bu yüzden saldırıyor. IŞİD’in Türkiye’ye kin duymasının asıl sebebi başka.. Afganistan'da savaşa katılmamış da olsa Türkiye, geri hizmet için NATO'ya asker göndermişti. Birçok savaşçısı daha önce Afganistan'da savaşan IŞİD, bunun için Türkiye hükümetini 'Müslümanlara ihanet' etmekle suçluyor.

               DEĞERLENDİRME

  IŞİD’in, Türkiye tarafından desteklenen Suriye’li muhalifler arasında olduğu halde, Türk ve Türkmen unsurlara karşı duymuş olduğu kini nasıl okumak gerekiyor? Türkiye bu örgütle birlikte ve bölge ülkelerinin imkan ve kabiliyetlerini göz önünde bulundurarak Ortadoğu savaş batağına girmeden bir an önce stratejisini yeniden düzenlemesi gerekiyor. 

  İyi haftalar..

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.