1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ABD Başkanı Trump, 1915 olayları için 'büyük felaket' dedi
ABD Başkanı Trump, 1915 olayları için 'büyük felaket' dedi

ABD Başkanı Trump, 1915 olayları için 'büyük felaket' dedi

ABD Temsilciler Meclisi'nden 80'i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump'a ortak mektup göndererek, Trump'tan 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlamasını istedi.

A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldikten sonraki ilk 24 Nisan açıklamasını yaptı. ABD Temsilciler Meclisi'nden 80'i aşkın üye ABD Başkanı Donald Trump'a ortak mektup göndererek, Başkan'dan 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasını istemişti. Ancak Trump, 'soykırım' yerine 'büyük felaket' ifadesini kullandı.

"1,5 MİLYON ERMENİ SINIR DIŞI EDİLDİ, KATLİAMA UĞRADI"

Trump yazılı açıklamasında, "Bugün, 20'inci

yüzyılın en kötü toplu katliamlarından biri, Meds Yeghern sırasında acı çekenlerin anısını hatırlıyor ve onurlandırıyoruz” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Trump, açıklamasına şöyle devam etti:

"1915'den başlayarak, 1,5 milyon Ermeni, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında sınır dışı edildi, katliama uğradı ya da ölümlerine yürüdü. Amerika ve dünya genelindeki Ermeni toplumunun masum hayatların kaybı ve çok sayıda kişinin uğradığı acılardan duyduğu yası paylaşıyorum.

"ERMENİ HALKININ DİRENCİNİ TAKDİR EDİYORUZ"

İnsanlık tarihinin bu karanlık faslı üzerinde düşünürken, aynı zamanda Ermeni halkının direncini de takdir ediyoruz. Birçoğu Amerika'da yeni hayatlar inşa ederken ve ülkemize kalıcı katkılarda bulunurken, diğer yandan da atalarının eski çağın en büyük medeniyetlerinden birini oluşturduğu tarihi ana vatanın hatıralarını yaşattı.”

Trump açıklamasında, "Katliamları bir daha meydana gelmelerini engellemek için hatırlamalıyız. Türklerin ve Ermenilerin acılı tarihlerini tanımaları ve onunla hesaplaşmaları yolundaki çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, daha adil ve hoşgörülü bir gelecek için bir temelin inşa edilmesi açısından kritik bir adım” diye yazdı.

1981'DE 'SOYKIRIM' İFADESİ KULLANILDI

ABD Temsilciler Meclisi'nin mektubunda geçmişteki Cumhuriyetçi başkanlardan Ronald Reagan'ın 1981'de "soykırım" ifadesini kullandığı belirtilerek, Trump'tan da aynı yolu izlemesi talep edildi. Ancak Trump da, Demokrat selefi Barack Obama gibi "soykırım" demedi.

Zira ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times da önceki günkü haberinde, Kongre üyelerinin çağrısına rağmen Trump'ın bu yönde bir adım atmasının zayıf bir ihtimal olduğunu belirtmişti. Gazete özellikle de Trump'ın 16 Nisan referandumundan çıkan

sonuç dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayıp kutlamasının, bu olasılığı düşürdüğünü belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.