Gürhan GÜRSES

Gürhan GÜRSES

Yazarın Tüm Yazıları >

9 DAKİKA

A+A-

Size bir fıkra anlatayım..Bir ülke varmış darbe yapmışlar orada ve darbeye maruz kalan ve karşı gelenler tutuklanıp içeri tıkılmış. Hemencecik uyduruktan bir mahkeme faslı başlamış ve 9 dakikada 683 idam kararı vermişler. İroni bu! Kan ağlanacak halimize gülüyoruz. Kara mizah değil de nedir şimdi bu hüküm! Dünya alem süklüm püklüm!

Barış, 9 dakikada inşa edilmiyor.

Adalet, 9 dakikada tecelli etmiyor.

Hakkaniyet, 9 dakikada tesis edilmiyor. İnsanlığın evrensel değerlerini yaşatmak bu kadar zorken, insanlığın evrensel olmayan yanlarını yaşatmak için herkes el birliğiyle çalışıyor. Zehirli çiçek tohumunu ekiyoruz toprağa ve suluyoruz bu tohumu, gübreliyoruz, çapalıyoruz. Sonra da gölgesinde sahte iktidarlar yaratıp ayakta uyuyoruz.

Hem güldürür hem düşündürür, vallahi de bu karar insanlığı yerlerde süründürür. 9 dakikada 683 idam kararı...Beş dakikada Beşiktaş diyoruz ya, öyle!

Dakikada ortalama 75 kişi... Ne kadar kolay idam kararı vermek! Ne kadar basit! Kalem kırmak gayet insani! Söz darbecilerin, savunmanın değil! Vakit onların, nakit; mekan onların, dükkan! Mevla'm neylerse güzel eyler, sabredelim.

Guinness Rekorlar Kitabına girer herhalde bu karar. 9 dakika ne de uzun geliyor insana, 683 insan yargılanıyor. Ve hükmediliyor hemen, boyunları vurula, bedenleri devrile! Yok deve! Böyle mahkeme mi olur, böyle hak mı olur, böyle hukuk mu olur? Guguk mu desem!

İnsanlığın alnına sürülen bu kara lekeyi neyle silecekler. Tarihe mal olmak için mal olmak lazım, bu karar o mallığın ispatıdır.

Göstermelik bir dünyada sahte iktidarların saltanatında elbet bu tür yargılamalar olacaktır çünkü onların kendileri gibi düşünmeyenleri sevmeye vakitleri kalmıyor.

Mısır hiç bu kadar kısır bir adalete teslim olmamıştır. Firavunlar geri mi döndü ne? Adaletini sevdiğimin dünyası neredesin? Olmayan şey Adalet! Olan şey zulmet! Tahammül edildikçe kötülere emin olun ki daha da beter oluyorlar.Tahammülün de bir istiap hakkı vardır.

 

Mısır, Osmanlının elinden büsbütün çıktığı zaman Şair Eşref şöyle yazmıştı:

 

"Vakti fırsat gözetir şahı cihan Tutar elbette elinden kaçanı Gene sahip olur inşallah Mısır'ın kaldı elinde koçanı." Firavun'a kalmadı, Mübarek'e kalmadı, Sisi sana mı kalacak? Ahirde siz de alırsınız mısırın koçanını... Bekleyin hazırdır kesilen biletinizin koçanı!

 

Üstad' a atfedilen şu maniye bakın, bunu darbecilere gönderelim:

"Dünyasına Dünyasına

Aldanma Dünyasına

Dünya Benim Diyenin ..!

Dün Gittik Yasına " size de kalmaz bu dünya, bu adalet, bu ihanet! Bu zillet sizi de sarar, bu illet sizi de bulur.

9 dakikada bulursunuz belanızı.

Arayanlar bulmuştu çünkü!

9 dakikada bulursunuz Mevla'nızı.

Bulanlar aramıştı çünkü.

 

İsviçre'de bir kokteyl veriliyor. Büyükelçi, bizim her şeye bakan Bakanı, İsviçre Bakanı ile tanıştırıyor: "İsviçre Denizcilik Bakanı" Türk bakan şaşırıyor:

"İyi de İsviçre'de deniz yok, nasıl bakanı olur?" diye bu şaşkınlığını söze döküyor. İsviçreli bakan iyi baktığı için pası alır ve golü atar: "İyi de sizde de Adalet Bakanı var!" der.

Bakanlığı olup da adaleti olan bir ülke yerine, adaleti olup da bakanlığı olmayan bir ülkeyi terci hederim. Mısır'da ikisi de yok.

Bu idam kararları yok hükmündedir.

Dünya, bu yok hükmünde olan idam kararlarını bir an önce uygulamaya konmadan engellemek zorundadır.

Sesimiz cılız da olsa orada idama mahkum olan kardeşlerimizin yanındadır.

Allah dayanma ve sabretme gücü versin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.