1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. 81 İLE 81 FABRİKA, 81 OKUL 81 HASTANE …
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

81 İLE 81 FABRİKA, 81 OKUL 81 HASTANE …

A+A-

Öncelikle üniversite sınavına   giren tüm gençlerimize başarılar diliyorum..Bu yazı daha iç açıcı olsun isterdim açıkçası fakat ne yazık ki durum ortada..

    Daha ,81 ilimize 81 üniversite açılacak haberlerini  duyduğumda aklımdan geçen cümle bu idi.

    Üniversitenin  ve üniversiteli işsizin bol olduğu Türkiye`de bir yandan da yeni üniversiteler kuruluyor. Teknik alt yapısı hazırlanmadan, akademik kadro oluşturulmadan kurulan bu üniversiteler  tabela üniversitesi olmaktan öteye geçebilecek mi sizce?

 Açıkçası alt yapısı dahi oluşturulmadan açılan üniversitelerimizden mezun edilecek gençlerimize iş imkanı nasıl bulunacak?

   Üniversiteli olmak her gencin rüyası. Her yıl 1.5 milyonu aşkın genç bu rüyanın peşinde koşuyor. Üniversiteli olma şansını da ancak üç gençten biri yakalayabiliyor. Üniversite kapısından girmek için bu kadar çaba harcayan gençler için asıl savaş ise mezuniyetten sonra başlıyor.

Halihazırda binlerce genç nüfusumuz üniversiteyi bitirmesine rağmen işsiz güçsüz dolaşmıyor mu?

   Gençler, okul sıralarında 13-15 yıl dirsek çürütüyor, gelecek hayalleri kuruyor, mezun olduktan sonra iş bulamadığı için tüm hayalleri suya düşüyor. Gençlerin hayalleri ile birlikte Türkiye`nin geleceği de suya düşüyor

  Hedef, üniversite açıp, diplomalı işsiz yaratmak değil, ihtiyaç duyulan mesleklerde eğitim verecek üniversite açmak olmalı. Eğitimin, insan kalitesindeki ve ülke kalkınmasındaki pozitif etkisi göz ardı edilemez değil mi?

  Bunun yolu da; yeni üniversiteleri ve programları açarken popülist yaklaşımdan vazgeçip gerçek gereksinimlere uygun kontenjanlar oluşturabilmek ve akademisyenlere kulak verebilmekten geçer..

Her şeyden önce yüksek öğrenimini tamamlayan gençlerin yerleşebileceği hayatını kazanabileceği ve Türkiye" nin geleceğini inşa edebileceği kurumlara yatırım yapılmalı, hem eğitmeli , hem üretmeli ki kalkınma gerçekleşsin.. Onun için 81 ile üniversiteden önce halen  var olan üniversitelerden mezun olan ve  olacak gençlerimiz için onlara iş imkanı sağlayacak fabrikalar, okullar, iş sahaları açılmalı , yatırım yapılmalı, bu pırıl pırıl eğitimli genç nüfus heba edilmemeli..

 

  Yoksa üniversiteyi bitirmiş dahi olsa, daha çok üniversiteli çaycı , çöpçü, itfaiyeci, kamyon şoförü ,sekreter , ev hanımı olur!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.