1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2B arazisi köylüye bedava
2B arazisi köylüye bedava

2B arazisi köylüye bedava

Kılıçdaroğlu partisinin 2B projesini, arazisinin büyük bölümü 2B kapsamında olan İstanbul Sultanbeyli'de açıkladı. CHP projesine göre, şehirlerdeki araziler de rayiç bedeli üzerinden kullananlara devredilecek.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  partisinin 2B projesiyle devlet ile yurttaşın barışacağını, projeye bu nedenle '2B Barış Projesi' adını verdiklerini söyledi. CHP projesine göre, arazilerini tarımsal amaçlı kullanmaları halinde orman köylülerinden bir bedel alınmayacak. Şehirlerdeki araziler ise rayiç bedeli üzerinden devredilecek
Kılıçdaroğlu, 2B projesini arazisinin büyük bölümü 2B kapsamında olan İstanbul Sultanbeyli'deki bir düğün salonunda açıkladı.

7 MİLYON KÖYLÜ MAĞDUR
Türkiye'de sadece köylerde 7 milyon vatandaşın bu yüzden mağdur olduğunu belirten ve 30 yıldır sorunun çözülemediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu , 'Mülkiyeti tartışmalı olan bu araziler sadece konut arazisi değil. Bunun üzerinde tarlası bağı bahçesi olan araziler de var. 2B arazisinde binası olanlara, tarımsal faaliyette bulunanlara ve orman köylülerine kullandıkları arazinin tapusunu vereceğiz. Konut yapılarında emlak vergisi üzerinden, aynı Büyükşehir belediyesi sınırları içinde başka bir konutu varsa rayiç bedeli üzerinden devredilecek. Orman köylülerinin yerleşim ve tarım için kullandıkları araziler aynı amaçla kullanma koşuluyla bedelsiz verilecektir. Tarım yapılmayan araziler ise ağaçlandırılarak ormana devredilecektir' dedi.
Projenin gelir amaçlı olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, 'Satıştan elde edilen gelirin yüzde 40'ı orman alanlarının ıslahı ile ilgili kullanılacak. Yüzde 30'u orman köylülerinin kalkınması ve Türkiye'de hayvancılığın desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Yüzde 30'luk kısmı ise devlet üniversitelerinin geliştirilmesi ve desteklenmesinde kullanılacak' diye konuştu.

HEDEFİMİZ ÇILGIN PROJELER DEĞİL
Kılıçdaroğlu AK Parti'nin 'Çılgın projesi'ni merak edip etmediği sorusuna 'Bizim görevimiz, hedefimiz, amacımız çılgın projelerin peşinde koşmak değildir. Biz vatandaşın yıllarca çözülemeyen sorunlarını çözmek için uğraşıyoruz.. Dolayısıyla bizim projemiz yıllardır sürüncemede kalan sorunları çözmeye yönelik üretilmiş projelerdir' cevabını verdi.

PEKER AÇIKALIN'I ZİYARET ETTİ
CHP lideri, yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle Koşuyolu Hastanesi'nde yoğun bakımda tutulan sanatçı Peker Açıkalın'ı ziyaret etti. CHP'den aday adayı olan ancak listeye giremeyen Açıkalın'ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, 'Yaşanan olayı anlatmadı, Sadece günlük politik espriler yaptı' dedi.

Artık 'Bay Recep' derim
Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan için kullandığı 'Recep Bey' sözünün patentinin bir işadamı tarafından alınmasıyla ilgili soruya şu karşılığı verdi:
'Buna esprili bir yanıt vermek istiyorum. Recep Bey'i yasaklıyorlarsa ben de bundan sonra 'Bay Recep' derim ne olacak? Ayrıca insan kendi adından niye utanır ki?  Niye utanıyor, sıkılıyor, kızarıyor? Olmaması lazım. Kullandığımız ifade saygın bir ifadedir.'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.