1. HABERLER

  2. ADLİYE-POLİS

  3. 28 Şubat'a suç duyurusu
28 Şubat'a suç duyurusu

28 Şubat'a suç duyurusu

Dünya Mağdurlar Derneği, 28 Şubat darbecilerinin yargılanması suç duyurusunda bulundu.

A+A-

Listede, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve dönemin kuvvet komutanları da var.
12 Eylül darbecilerinin yargılanması için savcılığın harekete geçmesi, gözleri diğer darbelere çevirdi. 28 Şubat post modern darbesi için harekete geçen Dünya Mağdurlar Derneği Başkanı Avukat H. Yunus Akyol, dönemin generalleri ve diğer sorumlular hakkında "Hükümeti cebir ve şiddet yoluyla devirmek" suçundan yargılanmaları için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

TCK'nın 312. Maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Akyol, 28 Şubat'ın, 12 Eylül'e göre daha yakın bir tarihte olduğuna işaret etti. Dönemin generallerinin 'post modern darbe' ve 'demokrasiye balans ayarı' şeklindeki nitelendirmelerinin dahi demokratik ülkelerde yargılama gerekçesi olduğunu dikkat çekti.

Şüpheliler hesap versin

Akyol, "Fişlemeler ve sorgusuz sualsiz ordudan ihraçlar yaşandı. 12 Eylül'ün yargılanması umut ışığı oluşturdu. 28 Şubat 1997 öncesi ve sonrası eylemleri kapsayacak şekilde suç duyurusu yaptık" dedi. Şüphelilerin eylemleri arasında hükümetin görevden uzaklaştırılması, irtica gerekçesi ile muhafazakâr kesimin PKK'dan tehlikeli ve halkın düşman ilan edilmesi yer alıyor. Genelkurmay'da yargı mensupları ve rektörlere verilen brifingler, İmam Hatip ve meslek liselerinin ortaokul bölümlerinin kapatılması, katsayı farklılığının getirilmesi, Sincan'da yürütülen tanklar, Batı Çalışma Grubu'nun fişleme faaliyetleri nedeniyle şüphelilerin ayrı ayrı soruşturularak haklarında kamu davası açılması talep ediliyor.

Çevik Bir de listede

Suç duyurusunda bulunulan isimler arasında dönemin Zırhlı Birlikler Tümen Komutanı olan Sincan caddelerinde tankları yürüten Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu da var. Suç duyurusunda adı geçen diğer generaller şöyle:

Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Kara Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Hikmet Köksal, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Güven Erkaya, Hava Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Ahmet Çörekçi, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman, Genelkurmay eski İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, MGK eski Genel Sekreteri Orgeneral İlhan Kılıç, Genelkurmay eski Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak, Kara Kuvvetleri eski Kurmay Başkanı Orgeneral Doğu Aktulga.

Serbest ÖZDEN / BUGÜN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.