1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. 24 KASIM’IN GÖLGESİNDE DERSANELER
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

24 KASIM’IN GÖLGESİNDE DERSANELER

A+A-

 Gelenekselleşen öğretmenler günü bu sene de 24 Kasım’da kutlandı.. Ama bir kısım öğretmenleri çok ilgilendiren bir korkunun gölgesinde. Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan bir yasa taslağı Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Türkiye bu taslakta yer alan dershanelerin kapatılması konusuna kilitlendi. Açıklama özetle şöyle idi : “Bakanlığımız, dershanelerin özel okullara dönüşümünü kolaylaştıracak bazı teşvikleri öngören bir yasa önerisi hazırlığı içindedir. Hiç kimsenin mağdur edilmemesi ve okul dışı alternatif eğitim kurumlarına bağımlılığın kaldırılması amaçtır..

YENİ UYGULAMAYA TEPKİLER

Bakanlık açıklamasını yaptı da; dershane ve basın mensupları ile siyaset adamlarından bam teline basılmış gibi açıklama üstüne açıklamalar geldi.. Hatta eylemler de yapıldı. Bunların bazıları yenir içilir gibi değil.. Özel Öğretim Derneği Başkanı Ahmet Akça, “Türkiye’de dershane ve etüt merkezlerinin kapatılması, fakir ve dar gelirli aile çocuklarının iyi üniversite kazanma hayalini yok eder” dedi. MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, "Dershanelerin kapatılması, terör örgütlerine yakıt sağlamak" anlamına geldiğini söyledi. Eski Milli Eğitim Bakanlarından Metin Bostancıoğlu (CHP) “dönemlerinde bir boşluğu doldurduğu için dershaneleri kapatmadıklarını, altı doldurulmadan kapatılırsa dershanelerin yer altına inebileceğini” ifade etti. Gazeteci Ruşen Çakır’a göre, Başbakan Erdoğan‘ın dershaneleri kapatma ısrarından en fazla Fethullah Gülen rahatsız oluyordu. Hükümet ile Cemaat arasında var olan bir kavganın çeşitli vesilelerle de ortaya çıkmakta olduğu herkes tarafından bilinmekte idi.. Cemaat hükümetten desteğini çekmek istiyor, ancak bunu tabanına anlatmak için makul bir gerekçe arıyordu. Bu konu onlar için tam bir bahane olmuştu. Tanınmış yazar Dr. Mustafa Peköz’e göre ise Başbakan Erdoğan'ın politikalarına yön veren en önemli veri, yaptırmakta olduğu anketlerdi. Bu anketlerde Cemaat’in iddia edildiği kadar etkili olmadığı ve ancak % 6 civarında oy potansiyeline sahip olduğu belirtiliyordu. Bu yüzden Cemaat oylarına ihtiyaç kalmadığından hükumetin oy kaygısı yoktu. Ülkemizdeki 3690 adet dershaneden önemli bir kısmına hakim olan cemaatin lideri Fethullah Gülen; “Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli’ dediği ve “hâcet namazı” çağrısı yaptığı belirtildi.

DEĞERLENDİRME

Bir de konuya geniş açıdan bakalım. Dershaneler konusunda yapılmak istenen şeyin aslında kimseye yönelik bir hamle değil, sağlık alanında yapılan dönüşüm gibi olduğu bellidir.. On yılı aşkın iktidarda olan Başbakan Erdoğan’ın seçime beş kala sırf bir gruba zarar vermek için dershaneler üzerinden maceraya kalkışmış olması pek akla ve mantığa uygun değil.. Aksine seçimden önce gündemden düşecek gibi duruyor. Ne olursa olsun, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eşit şans ve imkanlarla eğitimlerini tamamlayıp ülkemize yararlı insanlar olmaları hepimizin ortak arzusudur.

İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.