1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI VE BİZİM ÇOCUKLARIMIZ!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI VE BİZİM ÇOCUKLARIMIZ!

A+A-

Dünyanın önünde saygıyla eğildiği ve yine dünyanın ilk ve tek çocuk bayramını ülkesinin geleceği olan çocuklara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ‘ ü yaşatmanın ve çocukluğumu paylaştığım bayramı bir kere daha yaşıyor olmanın sevinci var içimde..

 İçimdeki çocuğun bayramı bugün. 23 Nisan’larda hala yüreğimin içi kıpır kıpır..Hala çocukluğumu paylaştığım bayramları dört gözle beklerim. Ne severdik 23 Nisan gelmeden önce sınıflarımızı süslemeyi, bayraklarla donatmayı..Bir heves bir heyecan, ne severdik 23 Nisan sabahlarına hazırlanmayı. Ezberlemeye çalıştığımız şiirler, kürsüye çıktığımızda fırlayacakmışçasına çarpan kalbimizin gümbürtüsü. Birlikte yapmaya çalıştığımız halk oyunları günlerce prova yaptığımız bandoya ayak uydurma çabalamalarımız. Çocuk yaşımızın saflığıyla yaşadığımız o bayramların ardından bizlere çok değerli bir miras kaldığını yaşımız ilerledikçe öğrendik. Çocuk Kalbimizin yaşadığı neşe yetişkin aklımıza fikir oldu. Mustafa Kemal Atatürk ‘ ün mirasını devralmış onun emeklerinin karşılığını verme zamanımız gelmişti. Birey olarak anne babamızdan devraldığımız Atatürk sevgisini, saygısını, ilkelerini, ülkemiz adına yapılmasını istediklerini bizde evlatlarımızın yüreğine ektik, fikirlerini onun eserleri ile besledik. Biz görevimizi seve seve , canı gönülden yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Peki diğerleri!!

 Ne yazık ki  yıllar içinde gördük ki, Atatürk’ ün yok olmaktan kurtardığı vatan evlatlarının torunlarına gelene kadar bu ülke gelişmiş ülkelerin standartlarına geleceğine geri geri gitmekte..

Hele çocuk hakları ihlalleri konusunda neredeyse dünya birincisi. Hala okula gitmeyen, gönderilmeyen kız hatta erkek çocuklar var. Türkiye’de yasadışı olduğu halde 1 milyon çocuk, işçi olarak çalıştırılıyor. Bunun %45’ini ise tarımda çalışan çocuklar oluşturuyor. Bu çocuklar evlerinden, okullarından, tüm yasal haklarından uzak bir hayat sürüyor; ömür boyu kalıcı sağlık sorunları ve en kötüsü de kalıcı yoksulluğa mahkum ediliyorlar.

Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, doğumlarından itibaren mevsimlik tarım göçünün beraberinde getirdiği şartlardan etkileniyorlar. 

Öte yandan Türkiye’deki çocuk gelin sayısı 181 bini aşmış, çocuk gelin sayısında dünya üçüncüsüymüşüz!. Çocuklarımızı ve geleceğimizi olumsuz etkileyecek, ’çocuk gelinler’ ve ’çocuk  anneler’ sorunu göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir boyuta ulaşmış durumda!

Çocuk istismarı ve ihmali ,son aylarda en çok okuduğumuz haberler arasında ve ne yazık ki pek te az değil.Cinsel, fiziksel, duygusal istismar almış başını yürümüş.

Sonra da erken yaşta madde bağımlılığına başlar, ardından gelsin dayak, şiddet..

Hırsızlık yaptırılan, dilendirilen, çalıştırılan, suiistimal edilen, evlendirilen çocuklar.

Terörün acımadan öksüz bıraktığı geleceğimiz onlar. Babasız büyüyecekler. Sayıları gün geçtikçe artan şehitlerimizin ardında bıraktıkları çocuklar.

Şimdi onlara bayram mı? 96 yıl sonra hala terör olaylarında ölen babaların geride bıraktıkları çocuklar için, okula gönderilmeyen çocuklar için, cinsel istismara maruz kalan çocuklar için, çalıştırılan çocuklar için bayram mı? Evet bayram!! Atatürk’ ün o zamanlardan hayalini kurduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaşana kadar, yöneticiler, siyasetçiler onun varlığını özümseyinceye kadar ilkelerini hayata geçirinceye kadar bayram ve ilelebet bayram olarak kalacak.

Şunu hiç unutma olur mu çocuk, Mustafa Kemal Atatürk' ün sana armağan ettiği bayram dünyada ilk ve tek çocuk bayramı.23 Nisan' lar senin minik yüreğine vatan ve millet sevgisini serpmeli,tohum vermeli ki o tohum fidan olsun gelecek kuşaklara özgürlüğü, hürriyeti, eşitliği, adaleti, vatan ve millet sevgisini taşıyan meyveler veren bir ağaç olsun.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.