1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. 21.DEĞİL 121. YÜZYIL OLSA DA AKILLANMAZ BU İNSANLIK…
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

21.DEĞİL 121. YÜZYIL OLSA DA AKILLANMAZ BU İNSANLIK…

A+A-

21.DEĞİL 121. YÜZYIL OLSA DA

 AKILLANMAZ BU İNSANLIK…

 

 

İnsanlık tarihinin karanlık sayfaları

Savaşlar…

Ölümler…

Yıkılan Hayatlar…

Ders alınmayan tarih…

Yüzyıllar geçse de dünya var oldukça,

İnsanların akıllanmayacağının göstergesi değil mi?

Vahşet görüntüleri….

Ölen bebekler…

Silah tutan ellerin acımasızca katlettiği çocuklar…

İnsanın insana ettiğini hayvanlar birbirlerine yapmaz.

Yüzyıl 21 değil,121 olsa ne yazar..

 Ne yazar insanoğlu bencil emelleri, haydut arzuları için bebekleri öldürmeye devam ettikçe, insanlığın hangi erdeminden bahsedilebilir ki!

İnsanlığın vahşi ,acımasız ,hasis,arsız,duyarsız sorumsuz, dişli tarafı….

Ne yazık ki, hapishaneler boşuna dolmuyor….

İnsan suç işleme eğilimi ile doğar…

Ne yazık ki hangi yaşında olursa olsun

Potansiyel bir suçludur….

her an, menfaatine ters düşüldüğü anda ,alacağını alamadığında,

almak istediğine ulaşamadığında,

bir şeyleri saklamak istediğinde,

kendi hesabına olmasını istediği fakat olduramadığı durumlar,

özellikle mal ve para için….

Nasıl olur da böyle bir yanılgı içine girer insanoğlu nasıl?

Öyle ki elde etmesi mümkün olmadığı halde elde etmek için gasp, hırsızlık yapan, yalan söyleyen fitne  ve fesat içinde olan, kıskanan,

Kıskançlığı yüzünden hayatları dağıtan,

Hırsları yüzünden dostlarını kaybeden,

……………….

İnsanlar değil mi?

Yıl 1930.Bundan 79 yıl önce.. Çin'in hakimiyetinde kötü yönetilen Uygur bölgesi halkı ayaklanır. ''Şarki Türkistan Cumhuriyeti'' kurulur ama ne fayda..

Çıkan karışıklık ve yaşanan gelişmeler sonrasında bölgenin Çinli kumandanı Komünist Parti'ye bağılığını ilan edince, Çin ordusu kansız bir şekilde Uygur bölgesini ele geçirir.Rusya'nın da etkisiyle Çin'deki İsa Yusuf, Mehmet Emin Buğra ve binlerce Uygur ile Kazak Türkü, Pakistan ve Hindistan'a iltica eder. Uygurlar için karanlık günler başlamıştır artık. Tansiyonun sürekli yüksek olduğu bu bölgede Uygurlar ile Çinliler arasında sık sık çatışmalar olur. Çin, Uygurların El Kaide ile bağlantılı olarak bağımsız bir devlet kurma çabası içinde olduğunu savunur. Uygurlar ise Çin'in 'terörizm' kisvesi altında kendilerini yok etme planı uyguladığını ileri sürer. Çin'in özellikle '11 Eylül 2001' sonrasında uyguladığı baskı politikaları Uygurların büyük tepkisini çeker. 1 milyondan fazla nüfusa sahip Urumçi'de, 17 farklı etnik milliyet yaşıyor halen. Çin'in 1949'dan sonra Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne uyguladığı göç sonrası, Han Çinlilerinin sayısı Uygurların nüfusuna yaklaştı.Tabii bunu bilinçli olarak yaptığını söylemeye bile gerek yok sanırım.

 Sincan, Çince'de yeni sınır anlamını taşır.

Uygur Türkü kardeşlerimiz Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yıllardır zulüm ve baskı altında tutuluyorlar.. Masum savunmasız, kadın ve çocuklara yapılan saldırılara karşı Türk milletinin gönlünden geçen tepkinin bir benzerini siyasilerin ve özellikle de hükümetin göstermesini beklemekteyiz.

Diğer yandan  Falun Gong uygulayıcılarının maruz kaldığı kötü muameleler ve canlı organ toplama olayları dünyayı sarsmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Komisyonunda çalışan uzmanların hazırladığı raporda çıkan sonuç şu: ÇKP (Çin Komünist Partisi ) hükümeti ülke çapında işkence ve kötü muamele eylemlerini hemen yasaklamalı; ÇKP, çalışma kampları dâhil olmak üzere her türlü yasadışı tutuklama kanunlarını iptal etmeli; ÇKP, herhangi bir gizli alıkoyma merkezinde hiç kimsenin alıkonulmayacağını garanti etmeli; ÇKP, avukatların bağımsız çalışmasını engelleyen tüm kanunlarını iptal etmeli; ÇKP, bağımsız bir şekilde çalışan avukatları tehdit edenlere karşı hemen olumlu tedbirler almalı; ÇKP, insan hakları suçluları dâhil olmak üzere tüm suçlulara herhangi bir işkence ve kötü muamele yapılmamasını sağlamalı ve bu kişilere yapılanların en kısa zamanda araştırılması, araştırmaların adil ve geçerli olmasını garanti etmelidir.

Daha İsrail" in Filistin" e attığı bombaların acısı dinmedi !!

 

İnsanlık bunun neresinde….????????????????

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.