1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. 2012 İDARECİ ATAMALARI
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

2012 İDARECİ ATAMALARI

A+A-

2012 İDARECİ ATAMALARI

Önümüzdeki günlerde idareci adaylarının başvuruları başlayacak. Çoğu okullarımızda sınava göre atama yapılacağından dolayı görevlendirmelerde yapılmadı.
Okul idarecilerimizin bazıları iki görevi ifa ediyorlar. Bu duruma da kimsenin niye böyle oluyor deme hakkı da yok. Çünkü bu durum yönetmelik gereğidir.
İdarecilik sınavlarına katılan tüm arkadaşlarımız idareciliğin sorumluluğunu bilerek çalıştılar. Mesuliyetli görev olduğunu bilmeyen yok.
Nedendir anlamadım okumayan kişilerin koltuğa oturdukların çok biliyorlar. Okulu tercih etmek istersen diye başladıklarında insan sinirleniyor.
Yeni başvuru yapacak idareci adayların birçoğu çevremizdekilerin belli hedefleri var. Nedir hedefleri? Bazıları gibi çok bilgiliyim bu okulu tercih ettim demek mi?
Okulun başarısının artmasına katkıda bulunmaktır. Çalışkanlığını göstermektir. Taşrada doğup büyüyenlerinde başarılı olacağını ispatlamak için. Birikimlerini paylaşmak gayesiyle başvuru yapacaklar.
Gözlemime göre idarecilik kadrolarına geçecekler hakkında toplumda önyargı oluşturulmalı. Aslı olmayan, idareciliği ilgilendirmeyen sahalara girerek hak zayiine sebep olunmamalıdır.
Sınava girmeden önce yoğun çalışanlar ve de sistemli test çözenler başarılı oldu. Sınavda kim başarılı olmuşsa o kişi atanmalıdır.
Alanında on soru çıkanların başarısız olduklarına şahit olduk. Ayıplamıyoruz, diyoruz ki imtihana çok ciddi çalışmayanlar başarılı olamadılar.
Milli Eğitim Bakanlığımızın idarecilik sınavını kazananların sınav sonuçlarını yayınlaması çok isabetli oldu.
Sınavın uygulanmasından duyduğumuz memnuniyet için ayrıca teşekkür etmeliyiz. İlk gün müdür başyardımcılığı sınavıyla, müdür yardımcılığı sınavı yapıldı.
Sınav soruları ve cevapları açıklanmadı. Sınavın bitiminde aynı gün sorular açıklanmış olsaydı konuların kimisi ortaktı. Böylece hakkaniyet korunmamış olurdu.
En son 2009 yılında yapılmış olan yöneticilik imtihanına girenlerden çoğu 2011 ‘de yapılan yöneticilik sınavına girmediler. Sebep açıktır.
İdarecilik sınavına olağanüstü hazırlanmayanların kazanma şansları hiç yoktur. Okulların çoğunda idareciyim, ben her konuya hâkimim diyenlerin, soru sorulduğunda kafasını çevirenlerin, doğrusunu söyleseniz de kabul etmeyenlerin 2011 yılı sınav sonucunu açıklandığı listede isimleri yok.
(Birçok arkadaşın ifadesidir, çeşitli illerden görüştüğüm)
Önceden idareciliğe hasbelkader başlatılmış olanların birazcık mütevazı olmaları gerekmektedir. İnsanlar işin içinde olmalarından dolayı birçok konuya hâkim de olabilir. Konulara hâkim olması gayet normaldir.
Fakat önerdiklerimizin tersini yapıyoruz. İdareciliği kazanarak atananlardan pratik anlamda ilk zamanlarda yüzde yüz verim beklemek olmamalıdır.
Eski adetler artık batıl oldu. Tercih etme sürecinde, tercih edilen kurumun idarelerince bizimle niçin konuşmadın gibi garip, ilkel laflar bizlere yakışmıyor. Kimse tercih zamanında müdahil olmamalıdır.
Yeni kazanan idareci arkadaşlara program, plan dâhilinde görev verilerek kazanılmalıdır. Pratik yapılmadan bazı konuların öğrenilmesi mümkün olmaz.
Koltuklarda yine hep müdürlerimiz otursun. Müdür yardımcılarımız görev yapsın. Siz bu konuları yapamazsınız diyenlerin acizliklerine gülüyorum.
İdarecilerimizin bilgi paylaşımlarında cömert olmaları eser bırakma anlamına geldiğini de hatırlatalım.
Duayen yöneticilerimize bir de soru soralım dedim. Sizler görevlendirildiğinizde yazışmalara, uygulamalara, yönetmeliklerin hepsine vakıf mıydınız?
Şu aşamada atanacak arkadaşların donanımlı, yönetmeliklerin birçoğuna da hakim olduklarına inanmaktayım.
Müdürlük hep birilerinin olmasın. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden okuyarak kendini yetiştirmiş olanların da koltuklara oturması gerekmektedir.
Müdürlüğün kişilere ebedi olarak kendilerine ait olmadığının farkındayız birçoğumuz. Mezarlıkların içi hırslarıyla yaşayanlarla doludur.
2012 yöneticilik başvurularının ülkemiz adına, eğitim ve öğretimimiz adına hayırlara vesile olsun.
Kısacası hak eden, hak ettiği yerde olsun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.