1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. 16.YAŞ, OKUL VE KİMLİK..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

16.YAŞ, OKUL VE KİMLİK..

A+A-

16.YAŞ, OKUL VE KİMLİK..

Lise çağında olup ta sorunsuz olmak ..Lise çağı ..16-18 yaş arası .. 16 yaşında ve depresyonda olmanın nasıl bir duygu olduğunu hatırlıyor musunuz?

80’ li yıllarda gençlerin de sıkıntı yaşayabilecekleri bilinci olmadığından , 16 yaşında bir gencin sadece okulu ile ilgilenmesi , ders çalışması gerekirdi.

Gezmek, kafa dağıtmak , kafeye, sinemaya gitmek mi? Ne gezer? Hele kız çocuğu iseniz arkadaşınıza bile gidemezdiniz.Ev gezmelerine gidilirdi o da anne ile birlikte..Şimdi gençler arkadaşları ile dışarı çıkabiliyor, gezebiliyor, sinemaya, tiyatroya gidebiliyor.Eskiden kütüphaneye bile zor giderdi gençler..Okuldan eve, evden okula..Bu kadar..Dışarısı tükaka..

O zamanın gençleri , şimdinin anne baba ve öğretmenleri oldular..O zamanlar kendisini ifade edemeyen, içinde kopan fırtınaların sebebini dahi bilmeden gençliğini geçirmiş bir nesil…Kendi kendine yolunu bulmuş, içindeki hevesleri ve istekleri bastırmış, bu heves ve istekleri şimdi kendi çocuğunun özgürce yaşamasına izin veren bir nesil..Sorgulamadan, kısıtlamadan bazen çok aşırıya kaçarak..

Gençlerimizin çoğunun bizim nesilden farklı olarak teknoloji ile daha sıkı fıkı olmalarından mütevellit daha hızlı, daha akıllı , sorunları çok çabuk görüp çözebilen hatta çoğu sıkıntıyı sorun dahi etmeyen kişiler olduğunu görüyorum.

Gençtir, kendini yeni keşfetmeye başladığında dış görünüşü ile çok uğraşır.Bir sivilce onu dünyadan kopartır götürür.Bütün gözler onun üzerindeymiş gibi saçına başına kıyafetine öyle bir özen gösterir ki.. Oysa yıllar ona sadece dış görüntünün değil, kimliğinin şık olmasını öğretecektir.

Lise başladığı anda başlar koşturması gencin ,okul , dershane, etüt, yaprak test, ara sınav derken,  bu arada kendini bir yerlerde kaybeder ..İşte bu onun kimlik arayışında olduğu zamanlardır.

Anne babaların anlamakta zorluk çektikleri şey, kendi canlarından olan evlatlarının bambaşka bir kişiliği olduğudur. O kişi bir gün gelecek bir birey olarak topluma katılacak , anne ya da baba olacak , bir meslek sahibi olacak ..Acaba çocuklarına ne verebilecek ? Onu öyle yetiştirin ki torunlarınız size “HİŞT NABER İHTİYAR?” demesin!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.