1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. 100 BİN KİŞİ NE DEMEK?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

100 BİN KİŞİ NE DEMEK?

A+A-

Myanmar" da felaket var..

Myanmar"daki askeri yönetim var ya askeri yönetim.!!!..

Öyle ki askeri yönetim ülkeye yardım kabul etmiyordu fakat baktı ki çaresi yok  BM uçaklarının ülkeye yardım malzemesi getirmesine izin vereceğini açıkladı. Karardan sonra ilk BM uçağı hemen ülkeye indi. Ülkede 5 bin kilometrekarelik alanı su bastı..

Bu bölgelere yardım çok zor ulaşıyor.

Ve biriken sularda binlerce ceset yüzüyor..Binlerce ceset…


5 bin kilometrekarelik alanı su bastı.Fakat öte yandan içecek temiz su yok..

BM Çocuklara Yardın Fonu (UNİCEF) da Myanmar"a 3 milyon adet su temizleme tableti gönderecek. UNİCEF" in göndereceği bu 3 milyon adet su temizleme tableti bir haftada 200 bin kişinin temiz su ihtiyacını karşılayacak miktarda.. Nargis kasırgasında ölenlerin sayısı 100 bini aşabilir!!! 100 bin kişi…

                                                                     * * * * * *

 Bu 100 bin nüfuslu Akhisar ilçesi" nin , 100 bin nüfuslu Ereğli'nin, 100 bin kişinin yaşadığı Bağcılar İnönü Mahallesi'nin 100 bin nüfuslu Şırnak Cizre'nin   yok olması demek …

 Başka bir deyişle,  “Kişi başına daha fazla sağlık harcaması yapılması bu HARCAMAYI YAPAN ülkelerde hem ömrü uzatmakta hem de çocuk ölümlerinin azalmasına neden olmaktadır.”

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye"de günde 300, bir saatte 12 kişi olmak üzere yaklaşık 100 bin kişi her yıl sigara nedeniyle erken ölüyor. Bu sayı, ülkemizde bir yılda ölen anne, bebek ve çocuk sayısının yaklaşık 2 katıdır. Her yıl ülkemizde 100 bin kişinin ölmesi karşısında bu canavarı dikkate aldığımız söylenemez. Her yıl 100 bin kişi ne anlama geliyor? İşte yanıtı:

Her gün 1 uçak düşüyor ve 300 kişi ölüyor.Bu da yıl da 100 bin..

Her yıl 100 bin  nüfuslu bir şehrimize bir atom bombası atılıyor

 Hergün içi dolu 6 otobüs uçuruma yuvarlanıyor kimse sağ kalmıyor. Bu da 100 bin..

  Bakın her yıl, fakat Mynmar" da bu bir gün de oldu!!

HADİ BUYUR BU NE ŞİMDİ

Tayland"ın başkenti Bangkok"taki BM Gıda Programı sözcüsü Paul Risley bu sabah, Myanmar hükümetinin, felaketzedeler için yüksek enerji içeren bisküvi yüklü yardım uçaklarının uçuşuna hala izin vermediğini ve bunun sinir bozucu olduğunu söylemişti.

Myanmar yönetimi 2004"te yaşanan tsunami faciasında dış yardımları reddetmişti, ancak bu defa, gecikmeyle de olsa, uluslararası yardım örgütlerine kapılarını açacağını açıkladı. Fakat örgüt mensuplarının, ülke içinde rahatça hareket etmesi konusunda hala sorun var. Ayrıca, yardım amacıyla gelmek isteyen kişilere “ajan olabilirler” gerekçesiyle vize verilmemesi sorunu da hala sürüyor.

MİDEM BULANDI..

Daha durun bitmedi..Bu askeri cunta var ya bu askeri cunta ölü sayısı 100 bini bulan bu felaket yetmezmiş gibi  daha ne haltlar karıştırdı biliyor musunuz?

Akıllara zarar ..Tüm bunlar olurken,Bu arada Myanmar"daki askeri yönetim afetin ardından, 36 siyasi tutukluyu öldürdü..

 Yangon"daki bir cezaevinde tutulan siyasi mahkumlar, güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle isyan çıkarınca, Myanmar ordusu hapishaneye müdahele etti ve 36 kişiyi öldürdü.

Bir yandan felaketzede  insanları kurtarmak için dünya seferber oluyor, diğer yandan ülkeyi yöneten askeri cunta mahkumları öldürüyor.Benim midem bulandı ya sizin??

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.