1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 10 yıl önce yazılmış 'KADINLAR' yazısı
10 yıl önce yazılmış 'KADINLAR' yazısı

10 yıl önce yazılmış 'KADINLAR' yazısı

Kadınların dünyasında ve toplumun kadınlara bakışında 10 yıl sonra bir değişim var mı?

A+A-

10 yılı aşkın bir zaman önce kaleme aldığı yazısında Zeynep Gülin De Vincentiis o yıllarda kadınların genel sorunu ve toplumun kadınlara genel olarak bakış açısını yansıtmıştı. Yazısını kaleme aldığı zamandan bu yana geçen sürede Türkiye'de kadınlara bakış açısında bir değişiklik olup olmadığı yorumunu sizlere bırakarak yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

 

"KADIN DEDİĞİN

Gördüğüm(üz) Kadınlar:

Çevrem(iz)de güçlü, kendine güvenen kadın örnekleri olmadı büyürken. Ne aile içinde ne toplumda. İlk kadın başbakanımız oldu ama onun vasıtasıyla da kadınlık aşağılandı. Kadının beceriksizliğini ispat olarak kullanıldı Çiller. Başarılı değildi belki ama sanki erkekler daha iyilermiş gibi! Erkeklerle eşit sayıda kadın yönetici çıktığında başarı oranlanabilir ama tek bir örnekle kötülendik biz.

Şu anda medyada herkesin gözü önündeki esas kadınlarımız kim, Türk kadınına rol modeli kim var önümüzde? Uzun zamandır takip etmediğim için Hülya, Gülben ve tayfası diyeyim kısaca. Adı manşetlere çıkan diğer kadınların da nasıl gündeme geldikleri ve gençlere nasıl örnek oldukları malum.

“Bu kıza dikkat” diyor bir gazete. Türkiye’nin en prestijli eğitim “yuvası”nın mezunlar için çıkarttıkları dergi de gidip bu kızla röportaj yapıyor. Mevzu bahis derginin birkaç yönetim kuruluna katılmış olduğum için sebebini biliyorum. Dergide dikkat çekecek bir şey lazım, kız güzel. Bu çağda önemli olan da görsellik. Yazıyı kim zahmet edip okur, içeriğe kim bakar ki? Dergiyi çıkaranlar bile yazdıklarını okumuyor, fotoğraflara bakmakla yetiniyor zaten.

Anlıyorum güzellik önemli bir şey, günümüzde -hatta belki ezelden beri geçer akçe olmuş bir vasıf. Ama artık her yer güzel dolu. Kadının güzellikten başka meziyeti yok mudur? Kadının şefkat, zeka, özveri, dayanıklılık, uyum yeteneği, çözüm taraftarlığı veya ne bileyim bu gibi özelliklerini de ortaya koymaya uğraşsa ya biraz medya. Ailesinde, yakın çevresinde erkek karşısında ezik bir rol modeli gören, medyada ise dişiliğini kullanan kadından başka birini görmeyen kızların nasıl birer yetişkin ve anne olmasını bekliyorsunuz ki?

Görmek İstediğim(iz) Kadınlar:

Peki kadın nasıl olmalı? Sanırım kadın şöyle olmalı, böyle olmalı diye tanımlamaktan ziyade örnek teşkil edecek kadınlar göz önünde olmalı.

Eğer kadına toplumda belli bir statü sağlanacaksa, eğer kadın gerçekten güçlendirilmek isteniyorsa… tamam okul, okutmak iyi güzel ama bununla beraber rol modelleri oluşturulmalı.

Medya, her alanda genç kızlara/kadınlara örnek olabilecek kadınlar belirlemeli. Politikacı, yazar, bilim kadını, sosyal uzman, sporcu, seyyah, spiker vs., ev hanımı örneği bile olmalı. Farklı alanlarda etkin örnekler gündeme gelmeli.

Evet, iş kadınları çeşitli gazete ve dergilerde gözüküyorlar artık. Ama bunlardan kaç tanesinin adı ve ne yaptıkları biliniyor? Her alanda böyle kadınlar çok daha fazla gündemde olmalı ve zihinlerde yer etmeli.

Hatta her alan için birkaç isim belirlenmeli, belli aralıklarla medyada ortaya çıkarılmalı ve gündemde tutulmalı. Her yıl, hatta her altı ayda bir bu kadınlar arasında oylamalar yapılmalı belki. Her alanda en azından 5-6 isim bilmeli genç kızlar. Sorulduğunda bu isimleri sayabilmeliler ve kim olduklarını, nasıl yaşadıklarını, neler yaptıklarını bilmeliler. Hani “mankenlerin aşklarından başka şeyler de var demek hayatta” diye düşünebilmeliler. Özenilecek başka şeyler olmalı önlerinde. Alternatif yaşamlar da magazinin değil ama güncel kültürün içine dahil edilmeli.

Aslında belki sorun da burada. Zaten huzurlu bir şekilde yaşayan kadın medyada gündeme gelmek istemez ki. Spotlara, göstermeye, onlarla var olmaya ihtiyacı yoktur; çünkü zaten bir yaşamı vardır.

Her alanda farklı rol modelleri olmalı ki genç kızlar aralarından kendilerine uyanı seçebilsinler. Sonuçta Türkiye her alanda iyi, olumlu örnek oluşturacak bir kadın potansiyeline sahip. Adını bilmediğimiz, tanımadığımız bir yerlerde var bu kadınlar. Gazeteler, televizyon kanalları, şirketler sosyal sorumluluklarını yerine getirmek istiyorlarsa böyle kadınları toplayıp pohpohlasınlar. Ülkemizin geleceği adına büyük sevap işlemiş olurlar."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.