1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. 10 KASIM TARİHLİ “ GERİ YANSIMA” VE “DEĞİŞİM RÜZGARI”..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

10 KASIM TARİHLİ “ GERİ YANSIMA” VE “DEĞİŞİM RÜZGARI”..

A+A-

A desem olmaz..Aa desem olmaz!!

Birine uysa öbürüne uymaz!!

Diyor şarkının sözleri..

İşte son yıllarda yaşanan siyasi gelişmelerin bana çağrıştırdığı bu iki mısra..

29 Ekim Atatürk’ ü Anma ve Cumhuriyet Bayramında yaşananlar hala hafızalarda..Polisimiz , bizim polisimiz kendi halkına , bayram kabul edilen bir günü biber gazı ile, panzerlerden su fışkırtarak zehir ediyor! Emir böyle!

Bayram kutlamalarına getirilen kutlama yasaklarının ardından, şimdi de Atatürk’ ün ölümünün 74. Yılında, Atatürk’ ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’ in 10 Kasım 2012 günü saat 10.00 a kadar kapalı olacağı haberlerini okuduk. Ne var bu milletin kurtarıcı olarak kabul ettiği liderini anmasından doğal ne olabilir.Dinimiz de de kabir ziyaretleri

Bu bir geri yansıma ve değişim rüzgarı..

Geçmiş yıllarda ki bu taa 1950’ li yıllara dayanıyor, muhafazakar kesime yapılan yasaklı uygulamaların ardından değişen hükümet ise şimdi aynı uygulamayı bu sefer cumhuriyetçi ve sosyal demokrat kesime yapıyorlar.

Siz bize yasaklar getirdiniz, hayatımızı zorlaştırdınız, alın şimdi , sizin inandıklarınıza da biz yasaklar getirdik nasıl iyi oluyor muymuş? Gibisinden bir mesaj alıyorum ben!

Yıllardır aşağı başörtüsü, yukarı türban tartışmaları ile rejim değişikliği olacak , şeriat gelecek, gericilik hortlayacak korkusu ile durmadan uğraşılan, hakkında yasalar çıkarılan, eğitimleri başörtüsü nedeniyle yasaklanan insanları temsilen konuşan hükümet de işte sıra bana geldi mesajlarını yumuşak bir şekilde , uygun bahaneler bularak bu şekilde veriyor.

Keser döndü , sap döndü de…Bu günleri de gördük..

Keser döner sap döner gün olur bu hesap tersine döner mi döner !

Biz ister miyiz, istiyor muyuz , keserle sapla uğraşmak! Tabi ki hayır!

Gönlümüzden geçen , ülkemiz adına en hayırlısı olacak olan artık değerlerin yerine bir an evvel, en insani şekilde oturtulmasıdır.

Bu ülkede yaşayan her birey,her vatandaş bunu hak ediyor, ne milli ne de dini değerleri ile artık uğraşılmasını istemiyor.

Hemen hemen her insan , ister inancı olsun , ister olmasın sevdiklerini kaybettiğinde mezarına gider.İslam inancında da kabir ziyareti önemlidir..Sevdiklerimizin ölüm yıldönümleri dışında dini bayramlarımızda da ilk ziyaretlerimiz yine kaybettiğimiz sevdiklerimizedir.Kaybettiğimiz büyük , küçük kimimiz varsa, şehitlerimizi, şehitliklerimizi ziyaret ederiz, dualar okuruz.

Bu milletin ATA olarak, kurtarıcı olarak kabul ettiği bir büyüğünü onun ölüm yıldönümünde ziyaret etmesinden , dualar okumak istemesinden doğal ne olabilir?

Allah Rahmet eylesin, rahat uyu , mekanın cennet olsun Atam, seni görmeden çok sevdik, çocuklarımızın kalbine de sevgini ektik, mirasın bizden çocuklarımıza geçecek ,ruhun şad olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.