1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 1 Mayıs kutlamaları Taksim'de!
1 Mayıs kutlamaları Taksim'de!

1 Mayıs kutlamaları Taksim'de!

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının yapılacağı Taksim Meydanı'nda hareketlilik başladı.

A+A-

Sendika üyesi işçiler, oluşturulan arama noktaları önünde yoğunluk oluşturdu. Gruplar, gerekli önlemlerden geçirildikten sonra Taksim Meydanı'na giriş yaptı.

Önlemleri üst düzeye çıkaran polis ekiplerinin, aram noktalarından geçiş yapan göstericilerin şapkalarının içini dahi kontrol etmesi dikkat çekti. Taksim'de toplanan bazı işçiler halay çekerken, bir çift ise ilginç danslarıyla dikkat çekti.

KORTEJLER OLUŞTURULUYOR

İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kutlanacak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ konfederasyonları, siyasi partiler ve dernekler ile çeşitli sivil toplum örgütlerince çeşitli noktalarda kortej oluşturuluyor.

Kutlamaların yapılacağı Taksim Meydanı ve bu meydana ulaşan tüm yollar araç trafiğine kapatıldı.
Güvenlik kuvvetleri, Taksim Meydanı'nın çevresinde bariyerler kurarak yaya geçişlerini kontrollü hale getirdi.

Meydanın çevresindeki bayrak ve kamera direkleri, tırmanılmaması için güvenlik güçlerince yağlandı.
Meydanda oluşturulan kürsüden yapılan anonslarda, kutlamaya katılacak işçiler, konfederasyonların toplanma noktalarına gitmeleri ve hep birlikte alana gelmeleri konusunda uyarıldı. Buna rağmen alana girmek isteyenler, kontrol noktalarında üzerleri aranarak alana alınıyor.

DİSK Şişli'de, TÜRK-İŞ Dolmabahçe'de, HAK-İŞ Mete Caddesi'nde, KESK de Şişhane'de kortej oluşturma çalışmalarına başladı.

Güvenlik kuvvetleri, siyasi partiler, dernekler ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üye ve temsilcilerinin de katılacağı kortej bölgelerinde de yoğun güvenlik önlemi aldı.

TÜRK-İŞ ÜYELERİ TAKSİM'E GELMEYE BAŞLADI

Dolmabahçe'de toplanan Türk-İş üyeleri, gruplar halinde Taksim Meydanı'na gelmeye başladı. Türk-İş üyesi işçi ve memurlar, gruplar halinde Dolmabahçe'de toplandı. Ardından da Taksim Meydanı'na yürüyüşler başladı. Gruplar halinde meydana yürüyen Türk-İş üyeleri, Gümüşsuyu'ndaki polis noktasında aramadan geçirildikten sonra alana alınmaya başladı.

PRANGALI İŞÇİ AFİŞİ, 34 YIL SONRA TAKSİM'DE

Kanlı 1 Mayıs olarak bilinen 1977'de Taksim'de yaşanan olaylar sırasında AKM önünde asılan prangalı işçi afişi, 34 yıl sonra yeniden aynı yerde vinçlerin yardımıyla asıldı.

1 Mayıs 1977'de 34 kişinin hayatını kaybettiği işçi bayramı kutlamalarında Taksim meydanında asılan prangalı işçi afişi, 34 yıl sonra yeniden aynı yerinde asıldı. Üç vincin yardımıyla asılan afişte, 'Tüm İşçi ve Emekçilerin Bayramını Kutlarız, 1 Mayıs' yazısının altında prangalı işçiyi sembolize eden resim bulunuyor.

1 MAYIS İÇİN BİN 200 POLİS İSTANBUL'A GELDİ

Yurdun çeşitli illerinden İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında görev alacak bin 200 takviye polis kuvveti, hava ve karayolu ile İstanbul'a geldi.

Bugünkü Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları nedeniyle İstanbul'da artırılan güvenlik önlemleri çerçevesinde Türk Hava Yolları'ndan (THY) kiralanan uçaklarla sabaha karşı Atatürk Havalimanı'na iniş yapan polisler, Devlet Konukevi önünde toplandı. Çeşitli illerden gelen takviye Çevik Kuvvet polisleri, buradan İstanbul Büyükşehir Belediye'sine ait İETT otobüsleri ile alınarak görev yerlerine sevk edildi.

Trabzon, Giresun, Ordu, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Bursa, İzmir, Kovaeli ve Konya gibi yurdun pek çok
kentinden takviye olarak kafileler halinde İstanbul'a gelen polislerin, gelişleri sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü timleri de güvenlik nedeniyle hazır bekletildi.
Bu sabaha karşı İstanbul'a gelen takviye polislerin, İstanbul'daki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının sona ermesinin ardından, gece saatlerinde bağlı bulundukları illere geri dönecekleri öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, bugünkü 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları öncesi akşam saatlerinde Taksim Meydanı'nda güvenlik tedbirlerini denetlemiş, gazetecilere kent genelinde 38 bin polisin görev alacağını söyleyerek, bunun bin 200'ünün çevre illerden takviye olarak geleceğini kaydetmişti.
 

1 Mayıs 1977'de 34 kişinin hayatını kaybettiği işçi bayramı kutlamalarında Taksim meydanında asılan prangalı işçi afişi, 34 yıl sonra yeniden aynı yerinde asıldı. Üç vincin yardımıyla asılan afişte, 'Tüm İşçi ve Emekçilerin Bayramını Kutlarız, 1 Mayıs' yazısının altında prangalı işçiyi sembolize eden resim bulunuyor. İstanbul'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama programı, işçi ve memur sendikaları konfederasyonları, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden oluşan kortejlerin Taksim Meydanı'nda yerlerini alması ile başladı.

1 Mayıs Tertip Komitesi'nin ortak açıklaması, DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtsever tarafından okundu.

Yurtven, ''Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yol arkadaşlarımız, devrimciler, işçiler merhaba'' diyerek başladığı konuşmasında, ''İşçiler, emekçiler, kamu çalışanları, işsizler, mimarlar, mühendisler, doktorlar, sağlık çalışanları, sanatçılar, aydınlar, yoksullar, dışlanmışlar, ezilenler sosyalistler, demokratlar, kadınlar, erkekler, gençler, yaşlılar, yüreği bu memleketin mutluluğu için atanlar hepinize tertip komitesi adına hoş geldiniz'' dedi.

Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan Yurtseven, 1 milyon yüreğin bu meydanda, milyonlarca yüreğin de ülkenin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarında attığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''İnanıyoruz ki bu ses Türkiye'nin aydınlık geleceğinin sesi olacaktır. Bu ses, işsizliğe, açlığa, yoksulluğa karşı söylenmiş en güçlü cevap olacaktır. Bu ses, eşitliğin, özgürlüğün, barışın sesi olacaktır. Bu ses baskıya direnenlerin, teslim olmayanların haykırışı olacaktır. Bu ses, ülkemizde ve Ortadoğu'da emperyalist saldırganlara karşı haykırış olacaktır. Kapitalist sistemin yarattığı ekolojik tahribata, yoksulluğa, işsizliğe karşı emeğin haykırışı olacaktır.''

Yurtseven, daha sonra alanda bulunanları, 1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda, 1989'da Şişhane'de ve 1996'da Kadıköy'de öldürülenlerin özgürlüğü ve demokrasi mücadelesinde yitirilen yüzlerce insan anısına saygı duruşuna davet etti.

Alandaki topluluğun bir dakikalık saygı duruşunda bulunmasının ardından ölen işçilerin isimleri okundu. Alanda bulunanlar ''Burada'' diye yanıt verdi.

Ardından da Ruhi Su Dostlar Korusu ve sanatçılar, ''1 Mayıs Marşı''nı okudu. Emek ve meslek örgütleri adına ortak açıklama da direnişte olan 2 işçi tarafından okundu.


Atatürk heykelinin yüzüne BDP bayrağı bağladılar

DİSK kortejinin Taksim Meydanı’na ulaşmak üzere kullandığı Cumhuriyet Caddesi üzerinde kurulan polis kontrol noktasında, kısa süreli arbede yaşandı. Bazı kişilerin bu sırada bariyerleri tekmelediği ve yıkmaya çalıştığı görüldü.

Öte yandan, Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na çıkarak terör örgütü elebaşının resminin yer aldığı bir bez parçası çıkartan maskeli bir kişi, daha sonra anıttan inerek ayrıldı.

Ayrıca, barikatı aşarak anıta tırmanan bir grup da Atatürk heykelinin boynuna BDP flaması bağladı. Ellerinde parti bayraklarını sallayan ve yüzleri örtülü olan grup, anıttaki heykellerin üzerine oturarak kutlamayı izledi.

-TAKSİM MEYDANI'NDAKİ KUTLAMAYA KATILANLAR, ÇEŞİTLİ YÖNLERE DOĞRU DAĞILMAYA BAŞLADI

TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ işçi ve memur konfederasyonlarının öncülüğünde Taksim Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına katılanlar, çeşitli yönlere doğru dağılmaya başladı.

Taksim Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına katılanlardan bazılarının, konuşmaların ardından müzik etkinliklerinin sürdüğü sırada alandan ayrılmaya başladıkları görüldü.

-KÜRSÜDE PANKART-

Bu arada, Kardeş Türküler'in konseri sırasında kürsüye çıkan bazı Konak Belediyesi temizlik işçileri, ''Zafer bizim olacak. Konak Belediyesi Taşeron Temizlik İşçileri'' yazılı pankart açtı.

İşçiler, bir süre kürsüde slogan attıktan sonra görevliler tarafından aşağıya indirildi.

Kürsü önünde eylemlerini sürdüren gruptan bir kişi, ''Bu kürsüler bizim ama onlar bizim yerimize çıkıp konuşuyor. Biz de bu kürsüleri onlara bırakmayacağız. Onların baskıları bizi yıldıramaz'' dedi.

''Ölmek var dönmek yok'', ''Zafer direnen işçilerin olacak'' şeklinde sloganlar da atan grup, türkülere de eşlik ederek oynadı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.